Гените, които са свързани с устойчивостта на антибиотици, са се появили в животновъдни ферми и са били разпространени от мухите. Това установиха британски учени, които идентифицирах гените в ДНК на супербактериите (микроорганизми, инфекциите от които не се повлияват от нито един от познатите антибиотици), съобщи New Scientist.
Карбапенемите и колистинът са "последен шанс" при борбата с микроорганизми, които не се повлияват от друго лечение.
Но през 2015 год. в Китай са описани случаи на ресистентност към колистин.
Сега учени от Университета на Кардиф публикуват своите резултати от първото системно изследване на резистентността на антибиотици в Китай. Гените на резистентността в бактериите са се появили в китайските ферми, където антибиотиците се добавят в храната на селскостопанските животни. Една трета от бактериите E.coli, взети оттам, са били устойчиви към карбапенеми, а една четвърт — към колистин. Голям процент резистентни бактерии били открити и в кучешките фекалии и мухите в птицефермите.
Учените смятат, че мухите най-вероятно пренасят микроорганизмите от фермите в градовете, като по тази начин разпространяват гените на резистентност към антибиотици. В полза на този извод говори фактът, че ДНК на E.coli, звети от селскостопански райони и от кланници, е много сходна с ДНК-то на микроорганизмите, показали устойчивост на антибиотици в болницата