До 5-6 години над 30% от медиците ни ще се пенсионират. Затова и трябва да се търсят стимули студентите по медицина да остават да работят у нас, а не да опитват реализация в чужбина. Около това се обединиха Министерството на образованието и науката (МОН) и ректорите на медицинските университети след среща с просветния министър професор Николай Денков.
Няма финансов проблем за медицинските университети. Няма да намаляваме приема за тази академична година, увери той на брифинг след разговорите.
В изключително конструктивен дух ректорите изтъкнали проблемите. Те са доволни от срещата със служебния министър. Били идентифицирани по-голямата част от проблемите. Проблемите в системата са много, но МОН има визия и желание да ги реши.
Застарява съсловието, алармират експертите. Позитивно е, че има търсене към медицинското образование. За едно място се борят осем души. Има интерес и от чужденците. За едно студентско място се борят трима чужденци.
Според просветния министър трябва да има положителни стимули за студентите по медицина, за да не напускат страната. Ще се търси начин за това съвместно с Министерство на здравеопазването и Министерство на финансите.
Голяма част от проблемите не са нови, каза Денков. Медицинските университети дават образование на високо качествено. То е за пример в много отношения, посочи той.
МОН има грижата да запази баланса в системата. Никое направление не трябва да страда от дефицит на студенти. Системата трябва да се развива, изтъкна Николай Денков.
Притеснението му е, че има недостиг на някои кадри в медицината. Трябва да се намери балансът, така че системата да се развива хармонично, категоричен е просветният министър.
Освен на медицински кадри, има недостиг на педагози, инженери. Трябва да идентифицираме проблемите по най-точния начин, заяви професор Николай Денков.