Родопските хайтуди" раздаваха вестник "Комитликъ", спомен от авелски времена до наши дни за родопските поборници
Смолянчани тържествено отбелязаха Националния ни празник –Трети март, когато преди 139 години дойде жадуваната свобода след петвековно робство. С благодарствен молебен за загиналите за свободата в храм „Св. Никола” в кв. Устово, започна празника послучай 139 години от Освобождението и Националния празник 3 март, отслужен от архиерейския наместник на Смолянска духовна околия архимандрит Висарион.
В същия този православен храм руснаците са посрещнати с благодарност, преклонение и гордост от местното население през 1878 г. По традиция сдружение „Родопски хайдути” проведе литийно шествие от църквата „Св. Никола” до пл. „Възраждане”. За втора поредна година начело на шествието на хайдутите бе пушката на легендарния Петко Войвода, която носеше Стою Чонгаров. С него беше и най-малкият хайдутин двегодишният Теодор. Пушката се съхранява в РИМ „Стою Шишков” в Смолян.
Сдружение „Родопски хайдути” поздрави с националния ни празник всички жители на Смолян. „В дни на нихилизъм, ние родопчани, сме длъжни да съхраним малкото, което ни е останало- вярата и традициите. Трябва да съхраним паметниците на културата, които се рушат и с това откъсват части от историятана Родопите. Нека запазим и истинската същност на големите родови срещи и събори, провеждали се някога от предците ни! Само местните хора може да усетят магията на планината и да я предадат на останалите, чиста и неопорочена от лъжепатриотизъм и комерсиалност”, призоваха в обръщението си хайдутите.
С почетен караул в памет на загиналите за свободата на България с военнослужещите от 101-ви Алпийски батальон в Смолян отдадоха почест на героите.
„Българската национална история е отбелязала 3 март 1878 година като дата победна, паметна, символна, свещена, донесла Освобождението на България. На 3 март се събираме на този площад, защото най-напред в Устово нашите деди посрещат руските освободители с нечувана радост. На днешния ден отдаваме заслужена почит и на Освободителя – руския генерал Пьотр Черевин”, посочи в тържественото си слово кметът Николай Мелемов. Градоначалникът припомни историческите събития , когато на 17 януари 1878 г. тържествено е посрещната Казашката кавалерийска бригада на генерал Пьотр Черевин и в Устово се създава първото българско управление, което работи до Берлинския договор, който ревизира сключения Сан-Стефански договор.
В тези съдбовни за България дни сред имената на българските опълченци, участвали в битките на Руско-турската война от 1877–1878 г. са и неколцина родопчани от Смолянско: Вълчо Гайдаров от Момчиловци, Киряк Иван Кехайов от Соколовци, Стою Бобутанов, Иван Георгиев–Комитата и Никола Данков от Райково.
Камбаните бият на Трети март и бият като на Великден. Защото на 3 март 1878 г. възкръсва Българска държава. За жалост след последвалия Берлински конгрес България е разпокъсана и Родопите остават извън пределите й. Но идеята за Освобождение не напуска родопчани. Сподавили своята мъка те се готвят за нова крачка към Свободата.
„Дълъг е пътят, по който върви съвременна България. Преодоляваме не една трудност. Но нека да вземем от историята огъня, а не пепелта. Българският огън са Свободата и Левски! Отец Паисий и Буквите! 3 март и Суверенитетът!”, каза в словото си кметът Мелемов.
Родолюбиви родопчани, представители на държавни и общински структури, партийни организации, училища и институции отдадоха почитта си към загиналите герои за свободата на България и отрупаха с венци и цветя паметниците на героите.
Сред официални гости на тържественото честване на Трети март бяха областният управител Момчил Караиванов, зам.-кметът инж.Мариана Цекова, секретарят Момчил Николов, председателят на Общинския съвет Димитър Кръстанов, командирът на 101 –ви Алпийски батальон подп.Димитър Кацаров, директорът на ОД на МВР Николай Димов, общински съветници и общественици.
Тържеството продължи с празничен концерт на самодейни състави и ФА „Родопа”.
Смолян Бгвести.нет