14 000 служители на МВР ще пазят днес 7319-те места за гласуване.
Зам.-шефът на полицията Тодор Гребенаров обясни, че в това число, освен полицаи, се включват и граничари и пожарникари. Така на всяко училище и читалище, където ще има урни за гласуване, се падат по двама униформени.
От МВР уточниха, че у нас има 12 294 секции, 184 подвижни места за гласуване и още 254 временни секции.
В София има 1594 секции, разположени в 293 изборни места, от които 13 са подвижни.
Около зала "Арена Армеец" и БТА, където е международният пресцентър, ще има ограничени възможности за преминаване и спиране.
"Създали сме организация за недопускане ескалация на напрежението в страната", каза главният секретар на МВР Георги Арабаджиев.
В поделенията на Главна дирекция "Изпълнения на наказанията" /ГДИН/ пък са открити 24 избирателни секции. За обезпечаване реда и сигурността при провеждането на парламентарните избори е създадена необходимата организация.
По данни на ГДИН към 24 март т.г. 1222 български граждани, които в момента са на територията на затворите и арестите в страната, имат право да гласуват.
Това са обвиняемите и подсъдимите, които нямат вляза в сила присъда към датата на провеждането на изборите. Според Конституцията всички граждани, с изключение на изтърпяващите наказание "лишаване от свобода" и поставените под запрещение, имат избирателни права.
Избирателни секции са разкрити във всичките 12 затвора в страната и в 12 от арестите.
Най-много гласоподаватели има в ареста на столичния бул. "Г. М. Димитров" – 170. Най-малко граждани с право на глас ще отидат до урните в арестите в Сливен и Ямбол – съответно по 12 и 13 души.
Съгласно Изборния кодекс, избирателни секции в местата за лишаване от свобода се разкриват там, където има над 10 лица, имащи право на глас.