4 дни,по време на великденските празници, темата за наличието на уран във водата в Първомай не предизвика интереса на медиите, но решението от вчера на районната прокуратура да образува проверка по случаите излезе по първите страници на вестниците.
Въпреки всички уверения, че водата за пиене в Първомай не е опасна, Районната прокуратура се самосезира и започна проверка по този случай. Според прокурор Валерий Велчев, това е рутинна процедура и е в резултат на обществения интерес и медийното отразяване."Възложената на полицията проверка ще ни даде възможност да получим информация, която в момента липсва и която се надяваме да успокои хората", каза той.
Нито хората, нито прокуратурата очакват в резултат на тези действия да се докаже, че уранът умишлено е попаднал в кладенците. За мнозина от населението е ясно, че живеем върху находище на радиоактивна руда.
Целта на проверката е да се покаже годна ли е за пиене водата в Първомай или не.
Д-р Цвета Иванова от Радиоактивен контрол към РЗИ – Пловдив обясни, че вкусовите качества на водата не се променят заради наличието на уран.
Срещаните изотопи в първомайската вода са U238, U234 и U235, като 99% от установения уран е 238.
Най-замърсен е кладенец 11. Намереният във водите му уран е 0,044mg/l. Максимално допустимото количество е 0,03 mg/l. Вероятността от чешмите ни да тече замърсена с уран вода е много ниска, защото преди да стигне до тръбите, тя се събира в общ резервоар. Т.е концентрацията на уран става по-ниска. Дали разсъжденията са верни ще стане ясно след около месец. Толкова време е необходимо, за да бъдат изследвани взетите днес проби.
Междувременно първомайци ще продължат да пият вода от чешми, които не се следят или ползвайки филтри за пречистване, което не им гарантира по никакъв начин, че водата не е радиоактивна.
В същото време областният управител Здравко Димитров изрази готовност, ако се наложи, да организира осигуряването на вода в Първомай.
зевзек
предложение