Под ръководството на Специализирано звено "Антикорупция" - СГП се провежда разследване за престъпления против собствеността, свързани с източването на "Теленор".
В хода на разследването по делото от СЗА са събрани доказателства за това, че в периода 2011-2012 Гроздан Караджов, като собственик и управител на търговско дружество, е сключил три договора с "Космо България Мобайл" ЕАД на обща стойност 5 545 660,51 лева.
Разследването на СЗА е установило, че по тези договори няма изпълнение.
Сключвайки тези договори Гроздан Караджов умишлено е улеснил главния изпълнителен директор на "Космо България Мобайл" ЕАД да присвои сумата и присвоените средства са в големи размери.
Гроздан Караджов беше депутат от групата на РБ - Гражданската квота в 43-тото Народно Събрание, където беше и шеф на Транспортната комисия.
На Караджов е предявено обвинение за длъжностно присвояване, при условията на продължавано престъпление, в съучастие с главния изпълнителен директор на "Космо България Мобайл" ЕАД, като Караджов действа като помагач.
Разследването е стартирало по сигнал на "Теленор България" ЕАД от 27 април 2016 г. През месец май 2013 г. "Теленор" е придобило всички акции на мобилния оператор "Космо България Мобайл" ЕАД, Глобул от гръцката компания "ОТЕ". През 2014 г. "Глобул" е променило наименованието си на "Теленор България"ЕАД.
В сигнала е посочен, че новото ръководство на "Теленор България" ЕАД е извършило вътрешен одит и собствено разследване, при което са установили 21 компании, издали фактури към "Глобул" за предполагаеми фиктивно извършени доставки на стоки и услуги на обща стойност 48 млн. лева.
В сигнала са посочени всички 21 компании, както и лицата, свързани с тях, за които са установени съмнителни сделки. В хода на извършения вътрешен одит от "Теленор България" ЕАД е изготвен доклад, представен на прокуратурата, в който подробно са описани множество договори за консултантски и маркетингови услуги, договори за доставяне на софтуер и лицензии за него, договори за използване на интернет честоти, сключени преди "Теленор" да придобие "Глобул".
Установено е при вътрешния одит, че описаните в договорите доставки не са били заявени за необходими от съответните технически отдели, не са били доставени, инсталирани и поддържани, а изброените доставчици, според тях, не са имали капацитет да доставят активите.
По трите сключени договора с "Космо България Мобайл" ЕАД от Гроздан Караджов, като собственик и управител на търговско дружество, е установено, че на 14 март 2011 г. е сключил договор с предмет: "Предоставяне от Доставчика на Клиента на правото на ползване на честотна лента, заедно с услуги за техническо обслужване" за сумата от 2 133 689,26 лева.
На 1 септември 2011 г. е сключил и подписал договор с "Космо България Мобайл" ЕАД с предмет: "Предоставяне от Доставчика на Клиента на Софтуер INR тяло и лицензи INR модули" за сумата от 1 421 282,11 лева.
На 2 март 2012 г. сключил и подписал договор с предмет: "Предоставяне от Доставчика на Клиента на честотна лента" за сумата от 1 990 689,14 лева.
Гроздан Караджов е с мярка за неотклонение "Подписка".
Прокурорите от СЗ "Антикорупция" са предприели действия по призоваването по реда на международната правна помощ, на гръцките граждани, управляващи "Космо България Мобайл" ЕАД към инкриминирания период за привличането им като обвиняеми по същото наказателно производство.
Разследването продължава.