Съединените американски щати няма повече да участват във финансирането на „зеления фонд“ към ООН. Това обяви директорът на американската агенция за околната среда Скот Пруйт, цитиран от американските медии.
Към този момент Щатите бяха допринесли с $3 милиарда за развитието на фонда, който помага на страните в света да се борят с климатичните изменения през последните десетилетия.
Скот Пруйт заяви, че дейността на хората играе роля в глобалното затопляне, но подчерта, че е трудно да се прецени в каква степен, пише „Ройтерс“.
От Белия дом той отказа да отговори на въпрос дали президентът Доналд Тръмп продължава да смята климатичните промени за измама, както го беше заявил по време на президентската си кампания.
Тръмп вече заяви, че ще оттегли страната си от Парижкото споразумение за климата – няколко месеца, след като Барак Обама ратифицира участието на САЩ в договореностите.
Парижкото споразумение за борба с климатичните промени предвижда намаляване на вредните емисии в световен мащаб. То влезе в сила, след като бе ратифицирано от 55 страни, които са отговорни за 55% от световното количество емисии на парникови газове.
Китай и САЩ ратифицираха споразумението по едно и също време. Двете страни са отговорни за 40% от вредните емисии в света. Американският президент Барак Обама подписа договора в началото на месец септември 2016 година.