Броят на имигрантите от Източна Европа във Великобритания е намалял с около една трета след вота за Брекзит, най-вече поради последвалото отслабване на лирата.
Това сочи проучване на Центъра за наблюдение на миграцията в Оксфордския университет, цитирано от Франс прес и БТА.
Изследването обхваща имиграцията от 8 страни, станали членки на ЕС от 2004 година: Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Словакия и Словения.
За първите три месеца на 2017 г. молбите за номер на социална осигуровка - необходими за работа в Обединеното кралство - от имигранти от тези страни се е понижил с около една трета в сравнение със същия период на предходната година. Сега тези молби са 26 000.
На референдума за Брекзит през юни миналата година отхвърлянето на имиграцията беше централна тема.
Реално спадане на заплатите
След решението на британците лирата спадна с около 13 процента спрямо еврото. Това намалява относителната стойност на заплатите за чуждестранните работници, отбелязват авторите.
Възможно е и други фактори да са повлияли, например липсата на яснота за правата на имигрантите след Брекзита, както и силно отразяваните в медиите ксенофобски нападения.
Около 3,6 милиона граждани от страни от ЕС живееха в страната през 2016 година, една трета от които в Лондон. Най-големият контингент са поляците - общо 1 милион в Обединеното кралство.