Половината от нарастването на световното население от 7,6 милиарда души през 2017 година до 9,8 милиарда през 2050 година ще се пада само на девет държави.
Това сочат публикувани вчера нови прогнози на ООН, цитиран от ДПА и БТА.
Деветте ще бъдат (подредени по размер на растежа): Индия, Нигерия, Демократична република Конго, Пакистан, Етиопия, Танзания, САЩ, Уганда и Индонезия. Оценката е в доклад на Департамента по икономически и социални въпроси на ООН.
Въпреки че плодовитостта намалява в почти всички региони на света, групата от 47 най-слабо развити страни има сравнително високо ниво на раждаемост - за 2010-2015 година на една жена се падат 4,3 раждания.
В Африка се очаква населението на 26 страни да се увеличи поне двойно.
Нигерия най-вероятно ще изпревари САЩ до 2050 година.
Опасност от глад и повече болести
Концентрацията на растежа на населението в най-бедните държави ще затрудни постигането на целите на ООН за подобряване на здравеопазването, образованието и равенството, за да бъде сложен край на бедността и глада в развиващия се свят.
Продължителните конфликти и суши са оставили безпрецедентните 81 милиона души в нужда от хранителни помощи през 2017 година, съобщи днес американска служба, цитирана от Ройтерс.
Хората в 45 страни не могат да се изхранват сами, сочат данни на Мрежата от системи за ранно предупреждение за глад (FEWS NET).
Все още има риск от глад в Сомалия, Йемен, Нигерия и Южен Судан, въпреки че от януари международната общност се е ангажирала с 2,2 милиарда долара за справяне с различни кризи.
Докладът на ООН сочи и, че населението на Европа ще продължи да застарява. Делът на хората на възраст от 60 години нагоре ще се покачи от 25 процента през 2017 година до 35 процента през 2050 година.