Павлова: Инсинуация е, че ще ни отнемат председателството

Няма опасност председателството да ни бъде отнето, това са инсинуации, поредните фалшиви новини, с които се залива медийното пространство.

Така министърът на Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 Лиляна Павлова коментира пред журналисти информациите, че има желание сред евродепутати от различни държави да бъде отнето председателството на България. 

Тя представи процеса на подготовка на страната пред форум на "ПанЕвропа България", който се състоя в столичния "София Хотел Балкан".

По думите й се прави опит да се очерни образът на България. Запитана обаче кой пуска тези фалшиви новини, министърът отговори, че не е следовател.

"Нямаме проблеми и нерешени въпроси за българското председателство, има създаден екип, готов е първият проект на приоритетите за председателството, готови сме и с календара на събитията", каза още Павлова, цитирана от БТА.

Тя допълни, че шест месеца преди началото имаме ясната рамка за това какви са досиетата, кои са приоритетите и кои са хората, които ще работят, за да може то да бъде реализирано успешно.

Министърът коментира пред журналисти и ситуацията с НДК. 

"Българското председателство изобщо не се върти около казуса "НДК", каза тя и допълни, че Дворецът на културата е просто място, на което да се състои едно или друго заседание. 

Според нея този казус не създава предпоставка за провал на Българското председателство. 

Като поредните фалшиви новини Павлова определи информациите, че НДК няма да е готов за председателството. 

Само преди няколко дни обаче вицепремиерът Томислав Дончев призна, че ремонтът на НДК сериозно закъснява. 

България трябва да бъде запомнена с позитивно председателство, каза още днес министър Павлова. Тя допълни, че иска да бъдем запомнени с три важни послания - за консенсус, за конкурентноспособност и за кохезия. 

"Това трябва да са трите стълба, около които Българското председателство да постигне реални резултати. На утрешното заседание на правителството ще бъде утвърден първият проект на национална програма и приоритети за Българското председателство", добави министърът. 

Специфичните приоритети на страната са европейската перспектива на Западните Балкани, подкрепа за Дунавския и Черноморския регион, темата "сигурност и миграция", правосъдната тема, дигитализацията, енергийния съюз, отбеляза още тя. Павлова допълни, че ще се търсят възможности в многогодишната финансова рамка на Съюза да залегне намаляване на различията между регионите. 

"Не трябва да забравяме и културата като статегически интерес, 2018 г. е Европейска година на културното наследство. Председателството е предизвикателство, за което България е готова", каза още Лиляна Павлова.

Видеа по темата

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини