С пъстра изложба завърши петата лятна школа „Ваканция в музея“, организирана от Регионален исторически музей „Стою Шишков“ – Смолян със съдействието на ЕИЦ „Европа Директно“ – Смолян.
Ученическата школа беше насочена към създаване на устойчива публика на институцията сред най-малките – децата от 7 до 12-годишна възраст. Школата е алтернатива за осмисляне на свободното време на децата от Смолян и близките селища, както и гостуващи в града. Чрез различни образователни модули те откриват нови възможности за образование и развлечение. Създават се условия за творческа комуникация между деца от различна възраст, предпочитания и интереси. Заниманията се провеждат в експозиционни зали на музея – в автентична среда, сред музейните експонати, в рамките на отвореното за останалите посетители музейно пространство.
В продължение на две седмици 70 участници на възраст от 5 до 12 години опознаваха постоянната експозиция и ценностите, изложени в нея; слушаха разкази за растителния и животински свят в Родопа планина; за поминъци и занаяти в Родопите, които битуват и днес;за тракийските племена, обитавали Родопа планина; за кукерските карнавални игри в Родопите;за историята на ЕС, държавите, които членуват в него и отделни символи, характерни за всяка държава.
Участницитесе запознаха с тънкостите при работа с необработена вълна и с помощта на музейния специалист изработиха символи на държави-членки на ЕС чрез изкуството, наречено „плъстене“. Те получиха информация за мънистените накити – история, начин на изработване, предназначение, материали от които се изработват и др. Показани им бяха образци, по които изработиха гривни, колиета и пръстени. Учихасе също да плетат на две куки, което се оказа забавно за всички. Някои от тях не искаха да приключват в определеното време и продължиха работа в къщи.Участниците изработиха от глина и пластилиндревни съдове по образци в експозиционни зали;бръмбар–скарабей, бронзова римска лампа и фибула (безопасна игла);изработиха кукерски карнавални маски; рисуваха и претворихачрез пластилин представители на животинския и растителен свят в Родопите.
Школата не е единствена в Смолян, но е една от най-посещаваните, предизвикала интерес и много добър отзвук сред обществеността в града.70-те деца твориха и се забавлявахав залите на музея в дните от 3 до 14 юли. Всеки ден в залите на музея се забавляваха и твориха повече от 30 деца, което означава, че за 10 дни в музейната школа посещаемостта в цифри е около 300. Някои от децата идваха за няколко дни, отиваха на море, на гости при роднини и отново се връщаха. През цялото време те общуваха помежду си като добри приятели, създадоха и нови запознанства, защото освен от Смолян, в школата се включиха деца от Пловдив, София, Асеновград, Перник и Германия.
По традиция в края на школата творенията на участниците бяха подредени в изложба в експозиционните зали на музея. Родители, близки и приятели, дошли на закриването, с интерес разгледаха детското творчество, за да се уверят в придобитите умения и знания на децата.
На тържеството, организирано от музея за закриване на лятната музейна школа, децата получиха грамоти за спомен от пребиваването си в музея, получиха също книги от ЕИЦ „Европа Директно“ – Смолян, които за трети път са партньор в провеждането на инициативата.