Министърът на икономиката Емил Караниколов представи икономическите приоритети от Управленската програма на правителството на пресконференция
Министър Караниколов открои пет основни приоритета, за които ще работи:
Облекчаванео на административната тежест
Развитието на Индустриални зони
Повишаване на конкурентоспособността на българската икономика чрез провеждане на политика в подкрепа на малките и средните предприятия
Засилен и ефективен следприватизационен и следконцесионен контрол
Подкрепа за реализирането на всички мерки от Стратегията за развитие на капиталовия пазар.
Караниколов подчерта, че до момента в Министерството на икономиката са анализирани общо 187 предоставяни услуги, като 113 от тях ще бъдат променени.
„67 такси са предложени за намаляване, а за 21 услуги таксата напълно ще отпадне. 15 услуги и режими са предложени за намаляване на изискуемите документи, а 8 напълно ще отпаднат, което ще спести време и разходи за гражданите и фирмите“, допълни той.
Развитието на вече съществуващите индустриалните зони и създаването на нови
За преодоляване на регионалните дисбаланси се работи за създаването на нови индустриални зони в цялата страна.
„За момента разговори са водени за Зони в Ловеч, Стара Загора, а в Кърджали вече има подписан Меморандум за сътрудничество между Областна администрация Кърджали и „Национална компания Индустриални зони” ЕАД за реализирането на проекта“, съобщи Караниколов. Той бе категоричен, че в индустриалните зони първо ще се изгражда инфраструктура, а след това ще се продават терени и право на строеж, както и че се предвиждат нови насърчителни мерки за инвеститорите в тях.
Министърът определи подкрепата за малките и средни предприятия /МСП/ в страната като основен приоритет.
Предстои стартиране на програма по "Иновации и конкурентоспособност"/ОПИК/, която ще е облекчена за малките, средните и микро предприятия. При кандидатстването по нея ще е необходимо да се подават само заявление за участие и декларация, че кандидатът не е в несъстоятелност, ликвидация.
По тази програма ще се допуска и ваучерна система до 30 000 лева за закупуване на машини, издаване на сертификати и вписване на патенти. „Българска банка за развитие /ББР/ е още един механизъм за подпомагане на МСП, които са гръбнакът на българската икономика“, допълни Караниколов.
Министърът на икономиката посочи още, че чрез капиталовия пазар се стимулират инвестициите и съвместно с Българската фондова борса /БФБ/ ще бъдат набелязани конкретни мерки за
стимулиране на компаниите да се листват на борсата.
Той уточни, че се обсъжда възможност за подкрепа на фирмите чрез Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност", като с тези средства те да покриват разходите и целия механизъм за качване на една компания на борсата.