Хотелиерът Стефан Шарлопов обави, че общините трябва да поемат създаването на водни атракции, достъпни за хората от регион с минерална вода, а държавата да подкрепя с инвестиции в инфраструктура за целта. Басейни и атракции за народа на народни цени, но това не трябва да има нищо общо с продукта за богатите туристи, които са готови да плащат. Той е категоричен, че минералната вода е богатството, което може да направи България лечебна зона за цяла Европа, дори и за света. В качеството си на председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, бизнесменът ще бъде лектор на панел за балнеология на туристическото изложение „Планините на България-гостоприемство в четири сезона“, което се откри днес в Смолян.
„С евтин продукт развитие няма, нека не мислим, че хотелите, в които са вложени милиони могат да дадат евтин продукт, защото това убива. Давам пример с олинклузива, той навлезе през последните 15 години и много хора фалираха, защото продаваш евтино всичко онова, което имаш, а от това пада нивото на продукта.
Затова аз смятам, че Общините трябва да създадат общински басейни и атракции, които да са на доста по-приемлива цена от тази на хотелите, за да могат да го ползват и хората, от регионите, в които се намират тези минерални води. Няма да можем да кажем на хотелиера -пускай свободно хората от региона, защото тогава никой друг няма да дойде. Шарлопов се обоснова, че богатия турист няма да е съгласен "да плати хикс пари за всичко и до него да стои някой, който е платил 5 лв за басейн и като му хвърли 2 кърпи върху шезлонга, и му каже някоя дума накриво, и повече няма да дойде. Нека се разграничат нещата, общината е длъжна да осигури атракция за региона -басейн с минерална вода и общински санаториуми, в които хората от региона да са на по-умерена цена. Хотелиерският бизнес е по-друга тема, не може да си гоним хората, които са готови да платят, просто от инат, какъвто България има за износ.
Шарлопов примопми, че от 15 г работи за развитието на балнеотуризма у нас. „България не е просто четири сезона дестинация, защото България е втора в света след Исландия по залежи на минерални води, но за разлика от Исландия тук има и уникални климатични зони – море, планини, кални находища и климатични зони, за които и Исландия не може да мечтае. Използвайки минералните води ние не правим нещо ново, а използваме това, което са правили римските императори- лекували са и рехабилитирали всички римски армии на териториите на България, когато тя не е съществувала като държава, а само като географско понятие и то не е било наречено така. Това че имаме тези находища трябва да се използва, но без държавата и общините не е по силите на частния бизнес“, коментира Шарлопов и даде пример с Девин.
„15 години се боря с какво ли не, за да направим рехабилитация на тръбопровода от Беден до Девин. В крайна сметка правителството отпусна средства, с които се направи това и от септември до сега Девин получава изключително лековита вода от Беден -9л. в секунда на 50 градуса. От момента, в който това се случи, градът изведнъж отново тръгна напред-виждам го по оборотите на ресторанти, магазини, хотели-всички са доволни. С минералната вода ще се чертае бъдеще – вече има аквапарк, а туризъм е какво ще правиш, а не къде ще ядеш и спиш".
"България може да се превърне в рехабилитационна зона на Европа, а защо не и на света", обобщи тезата си за развитие на балнеотуризма Шарлопов и подчерта: " Светът е болен от некачествена храна и въздух, от мръсотия, нерви, стрес. Имаме всичко необходимо и то е свързано с минералните води. Траките са благоговеели пред минералните води и там където ги има, има и културно-историческо наследство“, каза още бизнесменът, който повече от десетилетие инвестира в хотелиерския бизнес в Пампорово, Девин и други райони на страната.
Щиляна Чакърова