Какви са мерките на държавните институции за намаляване риска за населението, питат от КРОС
Общинските съветници от КРОС внесоха днес предложение за свикване на извънредна сесия на ОбС във вторник, 20 март, във връзка със свлачището на пътя Смолян – Мадан в района на с. Тикале. С предложението за сесия те отправят и питане към кмета Николай Мелемов, след като свлачищните процеси са започнали още през декември 2017 г., какви превантивни мерки са предприети от държавните институции за намаляване риска за местното население.
От КРОС предлагат на сесията да бъдат изслушани представители на Агенция „Пътна инфраструктура“, Областната управа – гр. Смолян, EVN, ВиК, ОД МВР, кметовете на засегнатите населени места.
Създадени са ненормални условия за живота и здравето на 11 населени места с население от 2 000 души, като те нямат достъп до медицинска помощ, социални и логистични услуги. Съществува опасност от дългосрочна изолация на местното население, риск за живота на хората, преминаващи пеша през района, риск за електро и водоподаване в района за дълъг период от 6 месеца, допълнително оскъпяване на основните хранителни продукти поради удължаване на пътя с 40 км. Затвореният участък ще засегне и туристическия поток към Гърция по време на летния сезон. Това са констатациите, направени от КРОС, поради което общинските съветници от коалицията смятат за наложително да бъде свикана извънредна сесия на ОбС.
„Блокирането на пътната артерия засяга 11 населени места от Община Смолян и провокира социално и икономическо напрежение… Считаме, че населението и ние като общински съветници трябва да бъдем информирани за конкретните действия на националните и местни институции относно действията по обезопасяването, разчистването и укрепването на свлачището и възможностите за алтернативни маршрути, както и за продължителността на възстановителните работи“, се казва в искането.
В питането си към кмета от КРОС настояват и за публичен достъп до информация за свлачищните процеси, за да може местното население, както и частния бизнес, да планират основните си ежедневни дейности и да бъде нормализиран социалният живот на района. За решаване на проблема да се направи анализ на ситуацията с участието на кметовете на засегнатите места и система от мерки за гарантиране на сигурността на хората в района на свлачището.
КРОС питат кмета също какви са мерките за изчистване на свлачището и неговото трайно укрепване, както и на каква стойност са строително-монтажните дейности и краен срок за възстановяване на пътното движение. Каква е организацията по обслужване на откъснатите села от МВР, пожарна и аварийна безопасност и бърза помощ, тъй като предвиденият обходен път с. Тикале – с. Влахово няма да бъде разрешен за преминаване на автомобили над 3. 5 тона – т. е. автобуси и пожарни коли. Има ли превантивни мерки срещу прекъсване на водо – и електрозахранването в района, обезопасяване на пешеходния трафик в района с осветление, има ли организация за превозване на работещите и учащите в Смолян, предвиден ли е ремонт на пътната настилка по маршрута кв. Райково – с. Фатово – гр. Рудозем, където е пренасочен автомобилният поток, където има участъци със силно нарушена пътна настилка.
От КРОС настояват за създаване на график за всички основни и съпътстващи дейности за нормализация на социалния живот в района.