Евродепутатът Владимир Уручев: Към 2030 г. над 50% от ел. енергията трябва да бъде от ВЕИ

Изображение 1 от 2

    Това, което се случва в енергетиката, е безпрецедентно. За 4 години откак е създаден Европейският енергиен съюз имаме тотална законодателна промяна, заяви на пред журналисти в Смолян евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Владимир Уручев, чиято професия е ядрен инженер. Той взе участие в семинар за регионалните медии, организиран от Европейския парламент.

    Уручев съобщи, че за австрийското европредседателство, което започва от 1 юли, ще останат само две-три досиета, с което ще бъде завършено цялото законодателство на ЕС в енергетиката.

    „Това означава нови правила за пазар, нови цели по отношение на ВЕИ, нови цели за енергийна ефективност, за въглеродния диоксид (СО2), които са приети и ще действат от 2021 г. Става въпрос за 40% намаляване на СО2 в енергетиката. И това е едно от най-големите предизвикателства, с които трябва да се пребори ЕС, защото единственият местен източник в ЕС са въглищата. А те точно изхвърлят най-много СО2. В това отношение България е една от страните, наред с Полша, най-силно засегнати от този проблем“, посочи Уручев.

    Той каза още, че всяка година ЕС плаща 400 млрд. евро за внос на енергийни ресурси отвън и от тази огромна зависимост на ЕС е обусловено създаването на Енергийния съюз. Затова има солидарност и разбиране и нещата се придвижват с голяма скорост“, каза евродепутатът.

    В областта на енергетиката по думите му Европа отива към постепенно изоставяне на въглищата като енергиен ресурс и развитие на възобновяемата енергия.

    Очаква се новата цел до 2030 г. да е около 30% възобновяема енергия в крайното потребление.

    „Възобновяемата енергия е различна. Една част от нея се потребява в електричество, а друга - в заводи, индустрия и т.н., но не е електричество. Това означава, че в областта на електричеството към 2030 г. над 50% от произведеното електричество трябва да бъде от възобновяема енергия“, коментира евродепутатът.

    По думите му след 10 години картината в Европа ще е съвършено друга. Освен това предстои да се види възможно ли е да се управлява една енергийна система, която в голяма степен зависи от това дали има вятър и слънце.

    СмолянБгвести

    Източник: Smolyan.bgvesti.NET

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Още новини

    Случаен виц

    Последни новини