Нов вид бозайник е открит в Странджа, разкрива научна публикация, която излезе в Bonn zoological Bulletin.
Става въпрос за вид къртица. Tя е наречена Talpa martinorum n. Sp.
Научно изследване е дело на учени от българския Национален природонаучен музей (Недко Недялков), словенския Природонаучен музей и Музея за зоологически проучвания в Бон, Гермения.
Екипът е проследил 1084 последователности на базови двойки на цитохромния ген, за да оцени таксономичното състояние на малките слепи къртици в Източна Тракия в България и в европейската част на Турция.
Досега тези къртици са били класифицирани като Talpa caeca или като T. levantis. Новото изследване е показало, че те са генетично по-близки до T. europaea, T. aquitania и T. occidentalis, макар и да не са част от който и да е от тези видове.
"Ние ги описваме като нов вид, Talpa martinorum. n. sp. Новият вид се различава от T. europaea, която също живее в Тракия, Тракия. Има запечатана палпебрална фисура (цепката, която се образува между долния и горния клепач. - б.р.), а първият горен кътник е без парастил (едно от връхчетата на повърхността на зъба - б.р.). Тя е и с по-малки размери", пишат авторите.
Съвременното разпространение на T. martinorum n. Sp. е малък и ограничен до Черно море между Бургас (България) и Истанбул (Турция). Името на вида е епоним на омъжената двойка Владимир и Евгения Мартино, двама ранни изследователи на балкански бозайници.