Мощите на светицата са обиколили Балканите и сега се пазят в румънския град Яш
Благодарствен молебен към св. преподобна Параскева - Петка Българска ще отслужи на 14 октомври, от 11 часа архиерейският наместник на Смолянска духовна околия архимандрит Висарион, заедно със смолянски свещеници. Това ще стане в най-новия параклис в кв. "Устово", намиращ се на главния път за Пловдив в посока с. Бостина. Преди това енорийският свещеник Димитър Одаджиев ще отслужи празнична св. Литургия от 9 часа.
Православният храм бе съграден преди 5 години от църковното настоятелство към храм „Св. Богородица“ в Устово, с помощта на множество дарители.
Света Петка е живяла през 10-11 век. и в нейното животоописание се посочва, че е една от най-обичаните и почитани светици не само в България, но и в целия православен свят. Просияла е с чудни монашески и аскетични подвизи в светите земи на Палестина и завършва земния си път в родния си Епиват, където нетленните й мощи извършват многобройни чудеса. Оттам започват нейните дълги посмъртни скитания по земите на Балканския полуостров, които я правят "своя" и за българи, и за сърби, и за румънци, и за гърци...
Въздигането на посмъртната слава на св. Параскева е свързано с българското царство. Когато Източната римска империя пада под властта на латините (след 1204 г.), мощите на преподобната Петка били пренесени от Епиват през 1238 г. в Търново, където се радва на изключително почитание като покровителка на града и на цялото царство.
Тук е написано и най-вдъхновеното житие на светицата от св. патриарх Евтимий. В Търново светите мощи остават до падането на българската столица през 1393 г. След това са пренесени в свободния още Бдин, столицата на Видинското царство, но когато османците завладяват и тази твърдина в 1396 г., реликвата отново е пренесена, този път в Белград. След окончателното завладяване и на сръбските земи мощите на светицата били пренесени в Цариград в 1521 година.
С благословението на Вселенския патриарх Партений на 13 юни 1641 г. мощите на св. Петка са пренесени в новопостроения храм "Св. Три светители" в румънския град Яш, а на 27 декември 1888 г. с благословението на митрополит Йосиф мощите й са положени в новата митрополитска катедрала в Яш, където пребивават и до днес.
СмолянБГвести