Омбудсманът Мая Манолова бе сезирана за незаконните срочни учителски договори по време на днешната й приемна в сградата на областната администрация в Хасково. Съкратена учителка по биология в Конуш, която на два пъти е била назначавана за по една година и накрая уволнена, запозна Мая Манолова със своя случай. Към документите тя бе приложила съдебно решение, което обявява уволнението й за незаконно, както и публикацията по темата в Haskovo.net “Всеки десети учител в Хасково държан на верижка с временен договор”.
След тази публикация от 8 октомври Инспекцията по труда в Хасково започна проверки по училища и детски градини в общината за спазваване на трудовото законодателство.
През ноември, след запитване от Haskovo.net по Закона за достъп до обществена информация, от Главна инспекция по труда отговориха, че през октомври са били проверени две училища в Хасково, като и в двете са били открити нарушения на трудовото законодателство, свързани с временни учителски договори. Това са ОУ “Св. Иван Рилски” - пет нарушения на Кодекса на труда, и ОУ “Любен Каравелов” - едно нарушение. От ОУ "Св. Иван Рилски" съобщиха, че след проверката и предписанията на трудовите инспектори петте временни назначения са били преобразувани в безсрочни договори. По информация на Haskovo.net проверките на инспекторите в учебни заведения в общината продължават. Материалът можете да прочетете тук.
“Това е нечестно и некоректно. Ще поискам среща и ще поставя остро въпроса на министъра на образованието, ще поискам решение на проблема. Имаме сигнали за подобна практика и от други райони на страната”, коментира след срещите си с граждани Мая Манолова пред журналисти. По думите й срочните договори са неприложими за учителите, защото временни назначения има за работа с краткотраен характер. “Безобразие е да държиш седем години учител с едногодишни договори”, заяви омбудсманът.
“Учителите не са берачи на домати”, категорична бе Мая Манолова. И допълни “неприемлив е подходът на училищни директори да “държат на верижка”, в подчинение и несигурност педагозите с временни назначения, това е унизително”, коментира още омбудсманът.
Мая Манолова обобощи, че до момента 139 граждани от региона са я потърсили за съдействие и предполага, че до края на нейното посещение в областта ще станат повече от 200.
“Хората се оплакват най-общо казано от социалното страдание, липсата на справедливост, от некоректни работодатели, които бавят заплати, от дейността на фирми за бързи кредити, от частни съдебни изпълнители, от лоши пътища”.
Връчена й е подписка от 86 души за лошото състояние на пътя Маджарово – Ивайловград. Оплакват се от липса на аптека в Маджарово. Там лекар идва веднъж седмично, допълни Мая Манолова.
Жалби от граждани имало и за моста в Клокотница, от ТЕЛК, от липса или прекалено скъпи лекарства, ниски пенсии, спрени земеделски субсидии.
Тодор Кръшков
въпрос
Отговор
Зоро
55555
John
ИНА
хас
Служител
Dimmu