От 1 януари Италия е първата държава в ЕС с пълна забрана за производство и продажба на бионеразградими клечки за уши – малък предмет, но голям замърсител, съобщи Европейската комисия.
Очаква се скоро подобни мерки да последват в цяла Европа.
Изследвания сочат, че клечките за уши съставляват около 9% от боклука по плажовете в Италия, което прави около 60 клечки на всяка плажна ивица.
В началото на 2020 страната ще въведе още ограничения за продукти от пластмаса - за козметика, съдържаща микропластмаса. Такава има в някои ексфолианти и препарати за пране, които впоследствие попадат в речните и морските води и техните обитатели.
През декември преговарящите от страните членки на ЕС и Европейският парламент се споразумяха за забраната за употреба на пластмасови изделия за еднократна употреба като сламки, прибори за хранене, клечки за уши, кутии за храна и др. Целта е да се намали замърсяването на моретата в океаните, където често попадат тези отпадъци.
Забраната е за продукти, за които вече има достъпни алтернативи. Държавите членки ще трябва да задействат мерки за ограничаване на употребата на пластмасови кутии за храна и пластмасови чашки.
Промените могат да влязат в сила през 2021 г., ако дотогава бъдат одобрени на законодателно ниво.