Магнитният север се премества.
От 2015, мястото, към което сочеха компасите, се измества към Сибир със скорост над 48 км на година.
В понеделник се наложи спешна актуализация на Световния Магнитен модел, използван от мобилните телефони, GPS системите и военните.
За повечето от нас промяната е незначителна.
Но неумолимото изместване на северния магнитен полюс подсказва, че нещо необичайно с предполагаемо мощен ефект, се случва дълбоко в земните недра.
Земното магнитно поле се формира на 3 200 км под краката ни, в земното ядро.
Промените в поведението на земното ядро влияят върху магнитното поле и магнитните полюси.
В резултат магнитния север не съвпада с географския и е в непрекъснато движение. Записи на древни магнитни полета от изключително стари скали, сочат, че полюсите могат да се обърнат – събитие, случващо се средно три пъти на 1 милион години.
Първата експедиция за търсене на магнитния север през 1831, го открила в канадския арктичен архипелаг. До времето когато американската армия се отправила на мисия със същата задача в края на 40-те, магнитния полюс вече се бил изместил на 400 км северозападно.
От 1990, той се е преместил с още 970 км, и в момента се намира в средата на Северния ледовит океан, 4 градуса южно от географския север.
Интересното е, че южният магнитен полюс не следва странното поведение на северния си събрат. От 1990 насам позицията му остава сравнително стабилна – близо до бреговете на Източна Антарктида.
Изследвания сочат, че местоположението на северния магнитен полюс се контролира от два участъка от магнитното поле над Канада и Сибир. През 2017, стана ясно, че канадският участък отслабва, в резултат на движението на течното желязо в земното ядро.
Възможно е вълненията дълбоко в земните недра под Арктика да обясняват движенията на магнитното поле над нея.
Учени създадоха Световен магнитен модел – математическо представяне на полето, който се актуализира на всеки 5 години. Следващата му актуализация бе планирана за 2020 година.
Но Земята явно е имала други планове. Колебанията в Арктика стават с по-бързи темпове от очакваното.
До лятото, несъответствията между Световния магнитен модел и реалната локация на северния магнитен полюс превишили установения праг за прецизна навигация, което наложило актуализацията му.
Някои спекулират, че следващото обръщане на полюсите се бави – за последно това се е случило преди 780 000 години – най-новите колебания в местоположението на северния магнитен полюс може би са знак за предстоящия катаклизъм.
Източник: sciencealert.com