Днес - 3 март, България отбелязва националния си празник - деня на Освобождението. Преди 141 г. на този ден (19 февруари по стар стил) през 1878 г. Русия и Турция подписват Сан-Стефанския мирен договор, който предвижда възстановяването на Княжество България.
За първи път празникът е честван на 19 февруари 1880 г. като "Ден на възшествието на престола на император Александър II и заключение на Санстефанския мирен договор", а от 1888 г. се празнува като Ден на освобождението на България. Денят е определен за национален празник с Указ 236 на Държавния съвет, издаден на 27 февруари 1990 г., и с Решение на 9-ото народно събрание от 5 март 1990 г.
Начало на официалните тържества ще бъде дадено в 11 ч. в София с тържествената церемония по издигането на националното знаме пред Паметника на Незнайния воин. По време на изпълнението на националния химн ще бъде изпълнен артилерийски салют от 20 залпа. Те ще бъдат произведени от 122 мм артилерийска батарея от състава на Националната гвардейска част, разположена в Княжеската градина. От 12 часа пред сградата на администрацията на президента Националната гвардейска част ще извърши смяна на почетния гвардейски караул.
Навсякъде в страната празникът ще бъде отбелязан с църковни ритуали, поднасяне на венци и цветя на паметниците от Руско-турската война, празнични шествия и концерти.
Очаква се по традиция мнозина да отбележат празника при Паметника на свободата на връх Свети Никола (Шипка). Честването ще започне в 11.00 часа със заупокойна панихида, която ще бъде отслужена от Великотърновския митрополит Григорий. Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева ще произнесе слово, ще приеме строя на почетния караул и ще поднесе цветя на паметника на историческия връх. В ритуала ще участват военнослужещи от 61-ва Стрямска механизирана бригада. Ще присъства министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Община Габрово осигурява безплатен транспорт до върха, а МВР пренасочва транзитно преминаващите от прохода "Шипка" към Прохода на републиката.
За пета поредна година Стара Загора ще отбележи 3 март с паметно шествие, което ще пренесе 300-метровото национално знаме до мемориалния комплекс "Бранителите на Стара Загора", където се съхранява легендарното Самарско знаме. Шествието потегля от общината в 11.30 ч.
За първи път на националния празник община Добрич ще проведе празнично шествие, което ще тръгне в 10.00 часа от храм "Свети Георги" и ще стигне до мястото на тържествения ритуал - мемориален комплекс "Хан Аспарух". Шествието е под наслов "Първите", защото ще бъде предвождано от портретите на 11 възрожденци, участвали в борбите за новобългарска просвета, църковна независимост и национално освобождение: Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, д-р Петър Берон, Васил Априлов, Иларион Макариополски, Неофит Бозвели, Екзарх Антим І, Г. С. Раковски, Васил Левски, Любен Каравелов, Христо Ботев. Ще бъдат почетени и хора, свързали живота си с историята на Добрич и Добруджа – Иван Кършовски, Анастасия Димитрова, Иван хаджи Вълков, Кръстю Мирски, Стефан Караджа и Стефан Баев.
В Морската градина на Варна в 12.30 ч. започва 56-тата лекоатлетическа щафетна обиколна по инициатива на Радио, Радио Варна.
В Бургас между 11 и 13.30 часа на площад "Тройката" няколко обособени тематични къта ще представят "Пътя на свободата". Там всеки ще може да се снима с Райна Княгиня и да развее знамето с надпис "Свобода или смърт", да застане до подполковник Калитин и да прегърне Самарското знаме. Пред умалено копие на паметник "Шипка" желаещите ще могат да се здрависат с руски опълченец и да вдигнат националния ни флаг. Всеки, който се разходи по Пътя на Свободата, ще получи копие на някое от българските знамена - Самарското, "Свобода или смърт" или националния флаг. На площада пред общината ще бъде изиграно празнично хоро.
Софийската филхармония ще бъде домакин на повече от 15 хорови, духови, фолклорни, джазови, вокални, инструментални състави, детски и младежки, ученически и студентски формации. От 10 до 22 ч. в Концертен комплекс "България" българските музиканти ще представят музика от всички жанрове.
В 18.30 часа на пл. "Народно събрание" в София ще се състои тържествената заря-проверка. В нея ще
участват Гвардейският представителен духов оркестър, представителни блокове от състава на Националната гвардейска част, военни формирования 28 860 – Горна Малина, 42 600 – Мусачево, 22 320 – Божурище и знаменен взвод със знамената-светини – Самарско знаме, Щандарт на 1-ви конен полк, Знаме на 23- ти пехотен Шипченски полк, Знаме на 15-ти пехотен Ломски полк, Знаме на 13-ти пехотен Рилски полк, Знаме на 25-ти пехотен Драгомански полк, Знаме на 30-ти пехотен Шейновски полк и Знаме на 6-ти пехотен Търновски полк. Командващ зарята е бригаден генерал
Валентин Кръстев – началник на щаба на Съвместното командване на силите. Президентът Румен Радев ще приеме почетния строй на представителните части на Българската армия и ще произнесе слово. По-късно вечерта държавният глава ще е домакин на прием в чест на празника.
Кенанския Маймун
Хасковския 10 Пехотен Родопски Полк - полка който първи влиза в Одрин ....
Кенанския Маймун
и 23 Шипченски полк на Осма тунджанска дивизия. Част от бодливата тел е пометена от артилерията, друга част е срязана от българските сапьори, а където е останала българите я покриват с шинелите си. Напредването на пехотата се подпомага от конната батарея на майор Друмев, която се втурва в действие под дулата на турските оръдия, засипва с шрапнел турските окопи и една твърдина.
Въпреки че попада под пушечен и оръдеен огън от страна на турците 10 Родопски (Хасковски) полк
нахлува във форта Айджиолу и към 1:45 часа на 26 март издига над него фенер – сигнал за българската артилерия да спре огъня – фортът е превзет
🇧🇬
- Е, Ваше блаженство, как мислите - България вече свободна ли е?
Дядо Антим отговорил :
- Ваше сиятелство, вие ни освободихте от турците, но си мисля: а кой ще ни освободи от вас?
Кенанския ветеринар
Ашколсун на поразия
Бензиновоз
Ученик от Математическата
Тодор
Кремена
Поздрави на англичаните дегенерати
За тази Англия ли разправяте, че ни била Главен "Съюзник" в НАТО? Ако е така, ще е то НАТО тогава?