Обвинената в САЩ Ружа Игнатова все още се издирва, брат ѝ Константин е арестуван на 6 март на летището в Лос Анджелис. Ружа и брат ѝ са обвинени, че са организирали измама за 4 милиарда долара
Обвинените за финансова пирамида за милиарди българи в САЩ са действали по класическа технология за мрежов маркетинг, каза IT специалистът и експерт по криптовалути Цветан Аврамов пред "Тази сутрин".
Те са се възползвали от бума на криптивалутите и са предлагали нещо, което дори не е подобна валута.
За пет години Ружа и Константин успяват да рекламират криптовалутата OneCoin пред крупни инвеститори от всички континенти. Убеждават ги, че криптовалутата формира цената си единствено от търсене и предлагане на регулираните борсови пазари.
Самата измислена валута не е била представена на борсата, а хората са се привличали чрез познати и приятели, обясни експертът.
Те са се подлъгвали най-вероятно, защото не са се интересували достатъчно от валутата, а обещанието за бърза и лесна печалба е било основното, за което са се хващали, открои Аврамов.
Аврамов отбеляза, че са се организирали семинари и срещи, на които са се предлагали обучителни пакети, чрез които включилите се да склонят и други хора да вложат в OneCoin.
Обучителните пакети са започвали от 150 долара, правени са банкови преводи, получавали са и пари в биткоини, добави експертът.
Според него и името не е случайно, то доста прилича на биткоин, но е обяснявано, че е инвестиция в бъдещето.
Не са получавали документ за тези пакети. Българите са имали голям опит в създаването на многослоен маркетинг, работили са в над 20 държави.
Офисите на OneCoin в София бяха обискирани януари миналата година. Няколко месеца по-рано Ружа потъва в нелегалност. А единствената връзка на медиите с компанията е един и-мейл адрес
Разкритията на американската прокуратура за пирамидата OneCoin звучат толкова невероятно, че приличат повече на сценарий на филм, отколкото на афера, която може да се случи в съвременния свят.
Нашенката, която е в неизвестност от 2017 г., е обвинена, че е организирала измама за 4 милиарда долара. Това е в пъти повече от схемите на световно известния инвестиционен брокер Джордан Белфорт, който е прототипа в реалния живот на героя на Леонардо ди Каприо от лентата "Вълка от Уолстрийт".
OneCoin имаше множество предупреждения от финансови регулатори по цял свят, но схемата продължи да се разраства. В Германия дружеството получи забрана да оперира и започна криминално разследване. У нас през януари миналата година имаше претърсване на офисите на пирамидата.
През есента на 2018 г. беше арестуван и американския адвокат Марк Скот, обвинен в изпиране на 400 млн. долара от OneCoin. А според медийни публикации и съоснователят на криптовалутата Себастиян Грийнууд е задържан в Тайланд и екстрадиран в САЩ, но засега няма данни да е обвиняем.
Едва преди четири дни обаче бе арестуван братът на Ружа Игнатова Константин, който се изявяваше като глобален лидер на схемата след като сестра му изчезна.
Според федералния прокурор в Ню Йорк Джефри Берман OneCoin изобщо не е криптовалута, за каквато я представят пред инвеститорите а схема основана "изцяло на лъжи и измама". Става дума за класическа пирамида като популярната МММ на Сергей Мавроди от началото на 90-те години на миналия век, само че облечена в новите дрехи на високите технологии и популярните през последните години схеми за копаене на електронни пари.
В обвинителния акт на американската прокуратура се посочва, че OneCoin е криптовалута, съществуваща само в съзнанието на нейните създатели и техните съучастници. За разлика от автентичните криптовалути (например биткойн), които регистрират историята на трансакциите в т. н. "блокчейн", OneCoin няма реална стойност и не предлага на инвеститорите никакъв способ за проследяване на парите, а също така не може да се използва за закупуване на нищо.
OneCoin е основана от Ружа Игнатова в София през 2014 г. През същата година тя получава наградата Бизнес дама на годината на пищна церемония в столичния хотел, организирана от т. нар. "лорд" Евгени Минчев.
Сега от родната "бизнес дама" няма ни вест, ни кост, но със сигурност тя вече "прослави" родината. След намесата на американската прокуратура обаче вероятно Ружа Игнатова ще бъде намерена доста бързо. А когато стане това, нашенката само може да се надява да има съдбата на Джордан Белфорт. Когато бяха разкрити неговите измами, бившият финансов брокер трябваше да възстанови само 110 милиона долара на инвеститори, лежа 22 месеца в затвора, а след като излезе стана мотивационен лектор, който пълни залите в цял свят. През 2015 г. той имаше лекция и у нас, посетена от стотици хора платили по 800 лева, за да чуят мислите му.
Белфорт има какво да каже. Той твърди, че "няма нищо по-лесно от това да печелиш пари", а също и че "първоначалното публично предлагане на криптовалути (Initial coin offering, ICO) е най-голямата измама на всички времена".
Нашата Ружа явно го е слушала много добре. Вероятно и тя може да разкаже много, но най-добре е да започне оттам кой стои в основата на цялата измамна схема.