Долината на смъртта – най-горещото и сухо място в Северна Америка, не е известна с рекордни си валежи или с появата на езера, простиращи се докъдето поглед стига.
Но след като силна буря връхлетя Южна Калифорния с проливни дъждове и ниски температури, се случи именно това, ставя ясно от снимките на фотографа Елиът Макгакин.
Той се опитвал да достигне басейна Badwater, където било възможно да се е образувало наводнение и се натъкнал на гигантско езеро.
“Да видиш толкова много вода на едно от най-сухите места на планетата, е сюрреалистично. Има известна ирония в това, че не успях да стигна до басейна Badwater. Като цяло смятам, че кадрите са по-уникални”, казва Макгакин.
Той публикувал изображенията на 16-километровото временно езеро на фона на планината Панамин Рейндж в Инстаграм.
Всъщност, за да се образува езеро на това изключително сухо място, не е необходима толкова много вода,.
“Тъй като водата не се абсорбира лесно в подобни условия, дори умерени по количества валежи могат да причинят наводнение в Долината на смъртта. Наводнения биха могли да засегнат дори региони, в които не е валяло. Не е необичайно пресъхнали потоци да се наводнят, заради проливни дъжове нагоре по течението”, казва метеорологът Крис Долче.
Долината на смъртта се намира в Източна Калифорния, през лятото тя е едно от най-горещите места на планетата.
През 1972 там бе регистрирана най-високата температура на Земята, невероятните 93.9 градуса по Целзий. В продължение на 2 години в Долината на смъртта биват регистрирани и най-високите месечни температури на планетата.
Това е най-сухото място в Северна Америка, обикновено на година там падат около 60 мм дъжд.
Но когато завали, гледката не е за пропускане.
Само за две дни през март паднали 0.87 инча валежи – три пъти повече от нормата за целия месец.
Редките бури допринасят за появата на цели полета от диви цветя. Тучните оазиси приютяват малки риби и други организми.
Въпреки зловещото си име, Долината на смъртта се оказва дом на богато биоразнообразие.
Източник: sciencealert.com