Тази сутрин наша читателка ни изпрати снимки на атмосферно явление, което определя като смерч. Снимката е направена няколко минути след 8 часа тази сутрин, 2-ри май, северно от Димитровград в посока град Стара Загора. Кадърът е хванат от северна тераса на блок, намиращ се на ул. „Простор“ в Димитровград.
По обяснението, което ни даде читателка на www. Dimitrovgrad. BGvesti.NET, 1-2 минути преди да направи снимката ясно се е виждала оформена смерчова фуния, слизаща към земната повърхност. Не е успяла да запечата това в кадър, защото телефона ѝ не е бил в нея и докато го вземе и снима, вятърния въртеж се е разсеял до голяма степен. Дамата не може да определи разстоянието, на което се е образувало явлението.
От Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) – Пловдиви и от Метеорологична обсерватория (МО) – Хасково, нямаха информация за регистрирано до 12 часа днес подобно явление. От НИМХ – Пловдив и МО – Хасково, заявиха че не могат да потвърдят, но и не могат да отрекат появата на смерч северно от Димитровград по техните данни.
Пропомняме, че в началото на март месец 2016 година смерч се развихри над димитровградския кв. Изток и тогава отнесе покриви на къщи от квартала.
За 2018 г. в Европа са регистрирани над 600 случая на водни смерчове и вихри над сушата. Само преди 2 дни в Румъния имаше торнадо, което обърна цял автобус.
И в България се наблюдават смерч или торнадо. „Най-честите райони, в които може да се очаква такова нещо са Централна България, Югозападна и Североизточна“, обясни Анастасия Стойчева от НИМХ пред Нова телевизия.
Тя припомни, че през 1956 г. хижа Кумата на Витоша е разрушена от торнадо. А през 1989 г. в село Бохот, Плевенско, 144 къщи са напълно разрушени, а много други са били частично повредени.
„Това не е нещо, което не се наблюдава в България. Източната част на Румъния благоприятства развитието на торнадо“, заяви Стойчева.
По думите ѝ в България се е наблюдавало торнадо до над 300 км в час.
Валентина
CA