НАСА стартира обратното отброяване за теста на кораба "Орион". Остават 30 дни, но най-безопасният космически кораб, построяван някога, ще полети към Луната с хора на борда чак през 2024 година. Тогава НАСА планира полета на първата жена и следващия човек, който ще стъпи на Луната. Na Орион" се възлага надеждата да осигури постоянно присъствие на хора на и около Луната до 2028 г. Неразделна част от осигуряването на безопасен полет е системата LAS на "Орион". Тя позволява капсулата с екипажа, прикрепена към върха на космическия кораб да бъде изстреляна далеч от ракетата в рамките на милисекунди, ако животозастрашаващо събитие възникне по време на старта.
Именно до нейния тест НАСА стартира обратното броене.
Тестът ще провери дали LAS може да управлява модула на екипажа и астронавтите вътре са в безопасност в случай на проблем с ракетата SLS, когато космическият кораб е под най-високите аеродинамични натоварвания по време на бързо издигане в космоса.
През 2019 г. Орион трябва да премине през пълен стрес тест на LAS, наречен Ascent Abort Test 2 (AA-2). От Военновъздушната база на Кейп Канаверал Флорида, ще бъде изстреляна ракета с напълно функционална LAS и 22000-килограмов тестов кораб "Орион" на височина 31 000 фута на Mach 1.3 (над 1000 мили час). В този момент мощният двигател за обратна тяга ще се задейства, за да "спаси" модула за екипажа и го изпрати далеч от ракетата. Времето е от решаващо значение и тестът ще бъде признат за успешен, ако то е в рамките на милисекунди.
НАСА ускорява графика на тестовите изстрелвания, за да се осигури на инженерите по сигурността данни за валидиране на компютърни модели на изстрелването и спасителната система да действа по предсказуем начин, ако възникне спешна ситуация при полет с екипаж.
The countdown begins! 30 days until our flight test of the Launch Abort System. Attached to top of the spacecraft, the LAS can propel the crew module away from the rocket within milliseconds should a life-threatening event arise during launch. https://t.co/9okBOWdoTY pic.twitter.com/gUbIhvsw6O
— Orion Spacecraft (@NASA_Orion) June 2, 2019