Стоките, по износ на които България е световен лидер

България е на първо място в света по износ на пшеница за посев и на второ място по експорт на спирачни маркучи и патешки дроб. В последната категория страната ни държи 24,5% от световния пазар, както и близо 20 на сто от този на временно консервирани череши. Общият експорт на първите три вида стоки възлиза на 264 милиона долара.

Това показват данните на Българската стопанска камара (БСК) за износа на България през 2018 година.

От друга страна най-голяма стойност към износа добавя този на катодна мед, който за изминалата година възлиза на 1,251 милиарда долара. На второ място по принос е групата на леките горива с 1,089 милиарда долара, а след тях е тази на анодната мед с 1,075 милиарда долара.

Тези три стоки, заедно с тежките горива и пшеницата представляват 15,6% от износа на страната, а суровините и енергоносителите представлява около 30 на сто от целия експорт през 2018 година.

Снимка 427192

"Добре се представят износът на медикаменти, кабелни снопове за автомобилистроенето, маслодаен слънчоглед, части и възли за машини и апарати, руди на благородни метали. Впечатление прави ръст от 113% на биодизел и тръби за газ - 228%, докато износът на електроенергия спада със 7%", посочват от БСК.

За последните 5 години най-сериозно увеличение в стойността на експорта има при приспособленията за стомия (оловен скрап, велосипеди със спомагателен двигател, тръби за газ и други) - над 10 пъти.

В същото време спрямо миналата година най-голямо увеличение на износа има при ветеринарните ваксини, семената за посев, частите за мотоциклети и други.

Все по-голямо значение на износа на стоки с по-висока добавена стойност

Според оценката на БСК износът на стоки с добавена стойност расте и се влияе по-малко от курса на щатския долар, както и от цените на енергоносители и суровини.

"Този износ формира около 24% от общия, при това тук не е включен износът на специална продукция. Износът на суровини и материали с ниска степен на преработка продължава да намалява своя дял и за 2018 г. се оценява на 29-30%", се посочва в доклада.

Сред групите стоки в тази категория са наситени интегрални платки, компоненти за автомобилостроенето, хладилници и фризери, фармацевтични и медицински изделия, оптични изделия, софтуерни продукти, ски, сноуборд, велосипеди и други.

Основните пазари за тези стоки са Германия, Италия и Франция. От Камарата акцентират върху това, че изделията, правени тук, се вграждат и в други продукти и така се реализират в световен мащаб.

"България може да увеличи износа си за развитите държави, като стане подизпълнител на големите фирми и се включи в глобалните вериги на доставки. С течение на времето ще се придобият знания и умения за по-широко самостоятелно навлизане на световните пазари под собствена марка и със собствени разработки", смятат от БСК.

"Макар българският износ да отбеляза нов исторически рекорд през 2018 година - 33,205 милиарда щатски долара, България отстъпва позиции и е на 64 място сред всички износители в света (61 за 2017 година). Ръстът на износа ни за 2018 година спрямо 2017 година е 6%, при ръст на световния внос 10%. Групите стоки с най-голям износ са електротехника и електроника, мед и изделия от мед, енергоносители (горива и електроенергия) и машини и апарати. Тези 4 групи стоки формират 36% от износа ни", става ясно още от доклада.

Източник: money.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини