Устройство, наподобяващо раница, улавя енергията при ходене и може да се използва за зареждане на мобилния телефон.
Проектирано от канадски учени, устройството е предназначено за хора, работещи в отдалечени райони с раници на гърба – военни, хуманитарни работници, изследователи по време на научни експедиции или туристи.
При ходене, 5-килограмовото съдържание на раницата, представляващо тежест, задвижва махало, генериращо електричество.
При 9-килограмова тежест, раницата генерира достатъчно мощност за захранване на GPS или сигнално-спасително устройство.
Колкото по-голяма е тежестта, толкова повече мощност може да произведе. За да заредите телефона си, обаче, ще ви е нужна поне 25-килограмова тежест.
След изминаване на определена дистанция, устройството може да стане непрактично, защото се налага да носите и батерии за захранването му.
Устройстното е проектирано да улавя енергията, генерирана при люлеенето на тежестта на гърба на пешеходеца.
За да демонстрира принципа на работа изследователския екип създал прототип, в който съдържанието на раницата е представено от тежест, прикрепена към махало, чието движение генерира електричество.
Целият комплект може да се носи като обикновена раница на гърба.
9-килограмовата тежест генерира приблизително 0.22 вата електричество, ако ви е необходим един ват – за да говорите или използвате интернет на телефона си, трябва да увеличите тежестта до 20 кг.
Предимството на тази технология е, че действа като източник на устойчива енергия и не изисква никакви целенасочени усилия, нужно е просто потребителите да се движат. Те не трябва да полагат никакви физически усилия, като се изключи носенето на тежестта.
Още повече, че за разлика от слънчевата енергия, устройството работи независимо от климатичните условия.
Източник: dailymail.co.uk