Народното събрание отхвърли ветото на президента над ратификацията на четирите договора за закупуването на осемте американски изтребителя F-16.
България ще ги купи срещу 2.2 милиарда лева, заради което вече пое и нов дълг.
Ратификацията мина с гласовете на ГЕРБ, 11 депутати от "Обединени патриоти" и ДПС. Против гласуваха всички депутати от БСП.
Гласуваха общо 204 души, "за" - 128, "против" - 73, "въздържал се" - 3.
Договорите за покупката на изтребителите и боеприпасите за тях бяха ратифицирани в един ден - 19 юли, и на първо, и на второ четене след близо 5-часови дебат. Те разделиха Обединените патриоти - ВМРО с военния министър Красимир Каракачанов, ГЕРБ и ДПС подкрепиха сделките, а НФСБ, "Атака" и "Воля" се обявиха против нея.
В мотивите си държавният глава посочва изключително острата липса на консенсус по темата и острите спорове в Народното събрание. Президентът уточни и рязкото покачване на бюджетния дефицит в резултат на сделката, както и това, че законът е приет "по бързата писта".
Според президента, има заложени скрити разходи за инфраструктура, транспорт, въоръжение, данъци, такси и прочие, които ние тепърва ще плащаме отгоре на 2,2-та милиарда лева без ДДС. Освен това американската страна има право да променя клаузи в договора, без да се допитва до България.
Държавният глава зададе следните няколко въпроса и поиска да им бъде отговорено преди ратификацията:
Кога ще придобием пълния необходим пакет – въоръжение, оборудване, обучение и услуги, които гарантират многофункционалността на самолетите F-16?
Кога ще добием нужното за поддръжката на самолетите, което в противен случай би донесло допълнителни разходи и забавяне в ползването им?
Кога ще имаме нужната инфраструктура, за да ги ползваме?
Кога ще купим следващите 8 самолета?
Кога ескадрилата ще е готова за бой всъщност?
Кога и колко ще платим за всичко това?
На тези въпроси нямаше отговори по време на днешния дебат, предшестващ гласуването в Народното събрание.
Я