Медицината все още не оценява подобаващо ежедневните функции на черния дроб и не им обръща внимание преди появата на завишени чернодробни ензими, затлъстяване или цироза.
Черният дроб ни защитава от токсините в околната среда по два начина - като ги обезврежда и задържа.
Тези функции обаче се нарушават от начина на хранене и живот. Когато жената навърши средно 38, а мъжът 48 години, чернодробните функции започват да се влошават и се появяват симптоми като напълняване и горещи вълни.
Но с времето може да се появят също синдром на дразнимото черво, проблеми с надбъбречната жлеза, подуване, запек, автоимунни заболявания, диабет, екзема, псориазис, камъни в жлъчката, подагра, сърцебиене, високо кръвно, висок холестерол, синдром на Рейно, сезонна депресия, разширени вени и др.
В книгата на Антъни Уилям „Лечителят медиум: Помощ за черния дроб“ (Издателство „Хермес“) ще научите много за тайните и функциите на черния дроб. Най-важното е, че ще откриете точно от какво се нуждае той, за да се излекува и продължи да изпълнява животоспасяващите си функции. Предлагаме откъс от книгата, посветен на напълняването.
Главна роля за напълняването играе черният дроб. Днес е модерно за напълняването да се вини щитовидната жлеза, но проблемът с нея не е причина за наднорменото тегло, независимо дали става въпрос за хипотиреоидизъм, тиреоидит на Хашимото или дори при отстранена жлеза.
Само в САЩ има хиляди хора с тиреоидно заболяване, които поддържат нормално средно тегло. Наистина, има връзка между тиреоидните заболявания и напълняването, защото тези болести са причинени от вируси в над 95% от случаите, а хроничната вирусна инфекция отслабва и натоварва черния дроб.
Отчасти защото вирусът „свива гнездо“ в черния дроб на път към щитовидната жлеза. Когато е препълнен с вируси и техните отпадъци, черният дроб не може да извършва ефективна филтрация, а това рано или късно води до напълняване.
От няколко години надбъбречните жлези се радват на особено внимание от лекарите и на тях се отдава умората, затруднената концентрация, депресията, тревожността, безсънието. Напълняването също се свързва с надбъбречните жлези. Надбъбречна умора, завишени нива на кортизола, висок холестерол, нарушен хормонален баланс, а оттам - натрупване на килограми. Тази теория не е точна.
Тук отново става въпрос за взаимовръзка, а не за директна причинно-следствена връзка с напълняването. Наистина, прекомерният адреналин в тялото често води до напълняване. Тази реакция започва с хроничния стрес и свръхстимулацията на нервната система.
Черният дроб инициира забележителен защитен процес, когато надбъбречните жлези изпомпват високи нива адреналин. За да ви предпази от корозивното му действие, черният дроб го попива като гъба.
Нещо повече - залага за примамка стари, складирани хормони, за да хване и обезвреди новите. Хормоните се свързват в съединение и ако черният дроб не е в отлична форма, не може да изхвърли това съединение от стари и нови хормони. Вместо това, той е принуден да го складира и резултатът е напълняване.
Складирането в черния дроб
Напълняването настъпва, когато черният дроб функционира бавно. Ако черният дроб все още не е стигнал предела на складиране на мазнини и на отрови, той функционира с по-голяма скорост.
Това, което го натоварва твърде много, са токсичните тежки метали, пестициди, хербициди, фунгициди, с които се пръска селскостопанската продукция, разтворители, пластмаси, промишлени химикали и други токсини. Всички те се складират, което става проблем, когато се достигне пределът на възможностите на черния дроб.
Сериозни щети нанасят вирусите и бактериите, особено подривно върху чернодробните функции действа вирусът Епщайн-Бар. А той причинява тиреоидни заболявания, фибромиалгия, ревматоиден артрит, лупус, лаймска болест, синдром на хроничната умора, саркоидоза, муковисцидоза и много други.
Епщайн-Бар вирусът отделя отпадъци под формата на вторични продукти, невротоксини, дерматотоксини и мъртви вирусни клетки, преработването на които допълнително натоварва работата на черния дроб.
Друг фактор е излишният адреналин и кортизол. След като черният дроб е спасил положението със старите хормони, които се свързват с новите и ги неутрализират, в него могат да се натрупат толкова много от тези съединения, че да не остане място за съхранение.
При мнозина проблемите с черния дроб се натрупват незабелязано в продължение на десетилетия, преди функцията му дотолкова да се понижи, че способността му да складира мазнини да затихне. Това е причината хора, поддържали стабилно тегло 10, 20, 30, 40 или 50 години, изведнъж да започнат да напълняват без логично обяснение.
Консумацията на повече натурални храни и движението спомагат за прочистването на черния дроб и за насищането му с кислород. При някои хора това е достатъчно, за да редуцират теглото си. Но има хора, които спортуват усилено и спазват хранителен режим, но не спират да трупат килограми.
В тези случаи черният дроб функционира много бавно и се нуждае от допълнителна лечебна подкрепа. Той е пренаситен от излишни мастни клетки, патогенни отпадъци, излишен адреналин и токсини. В това състояние той не може да преработва мазнините достатъчно добре и мастните клетки се натрупват в него.
Вътрешността се задръства до такава степен, че мазнините започват да се натрупват и от външната му страна, водейки до развитието на чернодробна стеатоза. Тогава мастните клетки започват да се натрупват в чревния тракт и накрая в сърцето и артериите. Възможно е също да се повиши нивото на гликирания хемоглобин (диагноза предиабет), а обиколката на талията продължава да расте.
Мазнините са само една от причините за наднормено тегло. Има и друг фактор - задържането на течности. Ако сте с 30 кг над нормата, има голяма вероятност 20 кг от тях да са телесни мазнини, а останалите 10 кг да са задържани течности.
Това се случва, когато лимфната система е принудена да извършва филтрирането, което по принцип е работа на черния дроб. Той филтрира големите частици отпадъчна материя, а лимфната система преработва микрочастиците.
Когато обаче черният дроб е изтощен, от него се изплъзва отпадъчна материя. Тя се предава на лимфната система, но е прекалено гъста за нея и лимфните съдове и канали се задръстват.
Полезни за черния дроб храни и добавки
Подходящата храна, приемана редовно на три основни хранения и две междинни, е ключ към възстановяването на черния дроб. Най-важни за черния дроб са кислородът, водата, захарите и минералните соли.
Глюкозата е източник на енергия за този орган заедно с витамините, минералите, антиоксидантите и др. хранителни вещества, които се доставят от плодовете и зеленчуците. Черният дроб използва само хранителни вещества, заобиколени от естествена глюкоза и фруктоза.
Затова най-лековити за този орган са натуралните, чисти плодове и зеленчуци. Ако някой следва диета без захари и въглехидрати, без картофи, тиква и плодове, черният му дроб постепенно минава в напреднал стадий на недохранване, а човекът се състарява преждевременно.
Освен това естествените захари служат да поддържат дроба охладен, тъй като това е органът с най-висока температура.
Постарайте се да намалите приема на мазнини с 25%, без да ги спирате напълно. Факт е, че повечето хора несъзнателно се хранят с твърде много мазнини.
За възстановяването на черния дроб помагат много билки и хранителни добавки. Списъкът за ежедневна поддържаща грижа на дроба и на общото физическо състояние е следният: 5-МТХФ (5-метилтетрахидрофолат), алое вера (5 см обелено свежо парче от месестата част на растението), 2 чаени лъжички ечемичени стръкове на прах, куркумин, маточина, L-лизин (3 капсули по 500 мг), магнезиев глицинат, листа от коприва (на чай или на капсули), спирулина, куркума, витамин В12, витамин С, цинк.
Конкретни и подробни препоръки има в книгата на Антъни Уилям.