Със сигурност повечето от нас знаят кой е Стив Джобс, Бил Гейтс или Джон Атанасов, но рядко си даваме сметка, че зад днешния компютър стоят доста повече имена.
Едно от тях е на Лари Теслър, чийто творения всички използваме ежедневно, и то по много пъти.
Той е създателят на концепцията за Copy, Cut и Paste функциите в компютрите, които спестяват на човечеството милиони часове.
За нещастие, в понеделник, 17 февруари, Теслър напусна този свят на възраст от 74 години. Но заветът му ще продължи да живее още доста дълго.
Теслър е измислил командите за изрязване и копиране на съдържание през далечната 1973 г., когато е работел за Xerox в Калифорния.
Първоначално с Copy, Cut и Paste е искал да създаде механизми за бърза и лесна обработка на текст, но малко след това осъзнава, че тези функции могат да имат приложение и извън текстовите файлове.
Това са били едни от първите стъпки в разработката на компютърни интерфейси и се твърди, че дори Стив Джобс е използвал труда на Теслър за вдъхновение за направата на компютрите на Аpple.
Самият Теслър е бил сред светилата в света на технологиите и е работил усилено по развитието на изкуствен интелект, още преди да отиде в Xerox.
След като се разделя с Xerox, Теслър получава предложение за работа от Стив Джобс и е част от Apple до 1997 г.
Това го прави и един от създателите на QuickTime и Macintosh, като именно Macintosh е продуктът, който за първи път популяризира Copy, Cut и Paste.