Европейската комисия се съгласи във вторник (10 март) временно да спре да прилага правилата, които задължават авиолиниите да извършват "призрачни полети", предаде EURACTIV, отбелязвайки, че това е един от опитите на ЕС да смекчи последиците от епидемията от коронавирус върху икономиката.
Авиолиниите разполагат с определени слотове - времето, когато могат да кацат и излитат - но рискуват да ги загубят, ако не покрият поне 80% за една календарна година.
Въпреки че вирусът ограничи плановете за пътуване и доведе до масова отмяна на полети в опит да се ограничи заразата, превозвачите все още трябва да имат самолети в небето, за да запазят бизнес плана за следващата година.
В миналото правилата са били временно прекъсвани заради терористичните атаки от 11 септември, по време на епидемията от SARS и в определени моменти по време на финансовата криза през 2008 г. Ситуацията с коронавируса ще се третира по същия начин.
Авиокомпаниите, притиснати от отсъствието на уплашени от епидемията пътници, се оказаха задължени за изпращат почти пpазни самолети, само и само да не изгубят слотовете за приземяване. Изработването на детайлите за прилагане на тази пауза може да отнеме седмица.
Световната авиоиндустрия е сред секторите, които са най-силно засегнати от заразата. Тя загуби вече почти една трета от стойността си - 70 млрд. долара, тази година, показва анализ на "Ройтерс".
Разпространението на вируса засяга все повече маршрути и доведе до това, че "Луфтханза" оряза 50% от капацитета си, а целият ефект върху въздушния трафик ще се види, когато се публикуват отчетите.
Международните резервации до Европа се сринаха със 79% заради заразата в Италия .
Korean Air Lines преди ден предупреди, че разпространението на заразата заплашва оцеляването й, след като реално изкара извън строя 80% от международния й капацитет, принуждавайки я да приземи 100 от 145-те си пътнически самолета.
Миналата седмица британската Flybe изпадна в колапс, а акциите на "Норуиджън ер" (Norwegian Air) загубиха 70% от стойността си в рамките на месец, без да се вижда краят на кризата.
Австралийската Qantas Airways също обяви, че свива с 25% капацитета по международните си линии и отлага поръчката на нови самолети.
Водещите на пазара в САЩ "Делта" и "Америкън" вече не подкрепят обявените си прогнози за тази година и приеха драстични мерки, за да ограничат ефекта от заразата върху бизнеса си. "Делта" съобщава за 25-30% спад на резервациите и очаква влошаване.