Заплахите на САЩ са направо неприлични: "Ако се опитате да довършите газопровода "Северен поток", стойността на вашите акции ще бъде унищожена, а компанията ви - съсипана." Защо Вашингтон действа толкова брутално?
Каква е ябълката на раздора? Газопроводът „Северен поток“ е почти готов, но това още повече нагорещява страстите. 2200 километра тръби вече са прокарани под Балтийско море, обаче през декември строителството спря, като неизградени останаха едва 160 километра. Проектът, чиято идея е да се доставя руски газ за Германия и други европейски страни, е трън в очите на САЩ, които сега го блокираха със специални законови санкции.
Тези санкции принудиха нидерландската фирма Allseas да изтегли специализираните си кораби от обекта. През декември двама американски сенатори изпратиха предупреждение до шефа на Allseas: ако фирмата не се оттегли от „Северен поток“, всички нейни имущества в САЩ ще бъдат замразени, банковите ѝ операции през американски банки ще бъдат блокирани, а американските визи на нейните служители ще бъдат анулирани.
Брутални заплахи
Нидерландската фирма по принцип би могла да се възползва от предвидения в закона едномесечен преходен период, но в предупредителното писмо се казва, че и за това дума не може да става.
Според германския депутат Клаус Ернст, който е председател на Икономическата комисия в Бундестага, в писмото се казва следното: „Ако се опитате да довършите газопровода през следващите 30 дни, стойността на Вашите акции ще бъде унищожена, а шансовете за оцеляване на компанията ще бъдат съсипани.“
Чудно ли е при това положение, че Allseas изтегли корабите си и спря строителните работи? Инвеститорите искат да довършат газопровода с помощта на два руски специализирани кораба, но САЩ възнамеряват да блокират и този план чрез един нов закон с тромавото име „За изясняване на закрилата на европейската енергийна сигурност“.
Законопроектът се подкрепя както от републиканци, така и от демократи и ще има обратна сила, продължавайки санкциите без прекъсване след 19 декември миналата година. Занапред тези санкции ще засягат всички, които имат нещо общо със „Северен поток“. Според изпълнителния директор на Източния съвет на германската икономика Михаел Хармс, списъкът засяга „всички фирми и лица, които са ангажирани с оборудването на корабите или участват в строителните работи, също така застрахователите, сертификаторите и доставчиците на IT-услуги.“
Посегателство срещу суверенитета на Германия
"Северен поток" ще доставя газ за Германия и ЕС, заобикаляйки Украйна и Полша
Но наказателните мерки не спират дотук. На американски санкции подлежат дори онези държавни служби, които извършват административни действия, свързани със „Северен поток“. Например службите, които издават разрешение за работата на специализираните кораби. Според Клаус Ернст, това вече е „нарушение на международното право, пряка намеса в европейския правен ред и посегателство срещу суверенитета на Германия и на Европа“. Шефът на Икономическата комисия пояснява, че в сегашната ситуация всеки държавен служител, който трябва да издаде някакво разрешение, „естествено ще има едно наум, че лично може да стане обект на санкции“. Например, да му забранят да влиза в САЩ.
Председателят на парламентарната Икономическа комисия е възмутен и призовава германското правителство на всяка цена да предотврати приемането на този закон. Според него, американският посланик трябва да бъде повикан в германското МВнР и да му се каже, че Берлин осъжда заплахата със санкции като „враждебен акт“. Ернст смята още, че трябва да се намеси и Европейската комисия. Той припомня, че във финансирането на „Северен поток“ участват и концерни от още четири държави-членки на ЕС. А газ от „Северен поток“ ще получават както Чехия, така и цяла Европа.
Редно е Еврокомисията да се намеси
Според него, ЕК трябва да заема ясна позиция и „да осъди тези атаки на САЩ срещу суверенитета на държави-членки“. Ернст смята, че е важно съответните еврокомисари и германският министър на икономиката Петер Алтмайер заедно да заминат за Вашингтон и „с недвусмислена яснота“ да изложат германската и европейската позиция по въпроса. Клаус Ернст предлага дори нещо повече. Според него, като „последна мярка“ може да се помисли за наказателни мита върху вноса на газ от САЩ и директни санкции срещу американски политици.
Изпълнителният директор на Източната комисия на германската икономика Михаел Хармс е на мнение, че до такива крайности не бива да се стига – и отхвърля идеята за контрасанкции. Хармс подкрепя настояванията на Ернст, но не мисли, че САЩ могат да бъдат разубедени точно по този начин. Неговата идея е друга: германското правителство и Еврокомисията да се погрижат за финансов „спасителен пояс“ за „Северен поток“. Според него, тъкмо по този начин на Вашингтон ще бъде показано, че санкциите „не водят до успех“.
За да бъде наказана Русия
Карикатура на Сергей Елкин
Разширяването на американските санкции би довело до нова ескалация на и бездруго обременените германско-американски отношения, смятат Михаел Хармс и Клаус Ернст. „Но ние не бива да се огъваме“, призовава Ернст.
Михаел Хармс обяснява, че преди избухването на пандемията на няколко пъти е посещавал САЩ, където водил многобройни разговори. Според него, решимостта да се попречи на „Северен поток“ произтича не само от желанието на САЩ да продават своя газ и в Европа. „Независимо от партийната принадлежност, там е налице желанието да бъде наказана Русия заради намесата в изборите и т.н.“ По неговите думи, американците трябва отново и отново да бъдат предупреждавани, че каквито и външно-политически цели да си поставят, не бива да вредят на своите съюзници.
123