На 19 ноември отново отбелязваме Международния ден без тютюнопушене. Всяка година третият четвъртък на ноември има за цел да промени отношението ни към употребата на тютюневите изделия и да предложи на милиони хора по света предизвикателството да отхвърлят зависимостта от никотина, дори само за ден.
РЗИ – Смолян ще реализира акцията „СПРИ И СЕ ЗАЩИТИ”. На 19 ноември в единадесет кафенета в областния град посетителите ще получат общо 400 „късметчета за здраве” заедно със сутрешната си ободряваща напитка. Това са послания, които акцентират върху една от важните ползи от спирането на цигари – намаляването на риска от тежко протичане на коронавирусната инфекция. Добавен е и телефон за контакт с Кабинета за отказване от тютюнопушенето в здравната инспекция.
Световната здравна организация не спира да съветва, че една от предпазните мерки срещу КОВИД-19 е прекратяване на пушенето. Смята се, че потребителите на тютюневи изделия, включително и на т.нар. бездимни тютюневи стикове, могат по-лесно да се заразят с коронавирус заради по-честия контакт на пръстите с устните, създаващ възможност за предаване на вируса. Рискът от инфектиране е особено голям при употребата на наргиле, защото то много често се пуши от общи накрайник и маркуч.
Проучванията показват, че пушачите са изложени на по-висок риск от развитие на усложнения и смърт при КОВИД-19 в сравнение с непушачите. Известно е, че инфекцията атакува основно белите дробове, а тютюнопушенето уврежда тяхната функцията и пречи на борбата с коронавируса, като отслабва ефективността на имунните клетки и производството на антитела. Тютюнът също е основен рисков фактор за неинфекциозни заболявания, като сърдечносъдовите и респираторните, рак и диабет – болести, които са свързани с по-тежко протичане на коронавирусната инфекция.
Отказването на цигарите е добро решение по всяко време, но то е особено подходящо точно в този момент на разпространение на коронавируса. Спирането на пушенето намалява вероятността от инфектиране и има незабавно положително въздействие върху белодробната и сърдечносъдовата функция, а подобрението им напредва с времето. Така при евентуално заболяване от КОВИД-19 бившите пушачи повишават способността на организма си да реагира адекватно на инфекцията и намаляват риска от развитие на тежки, застрашаващи живота симптоми.
Шансът за успех се увеличава двойно, ако пушачите получат подкрепа от специалист и ползват никотин-заместващи медикаменти, в сравнение с опитите да спрат сами. В Регионална здравна инспекция – Смолян работи Консултативен кабинет за отказване от тютюнопушенето. Всеки желаещ да спре цигарите може да получи безплатна консултация след свързване на тел. 0301/ 58930.