България ще се съобрази със становището на Европейската агенция по лекарствата, според която има възможна връзка между тромбозите и ваксината на "АстраЗенека", и препаратът ще се прилага с повишено внимание на жени под 60-годишна възраст. Това съобщи директорът на ИАЛ Богдан Кирилов след извънредното заседание на Ваксинационния щаб, свикано от здравния министър проф. Костадин Ангелов.
ЕАЛ (EMA) потвърди връзка между ваксината на "АстраЗенека" и образуването на съсиреци
При жените под 60 години по-често са се появявали тромбози, отбеляза Кирилов и добави, че продължава събирането на информация и се очакват конкретни инструкции за поставяне на медикамента.
По думите му до този момент не се обмисля смесване на ваксини по примера на Германия, както и не е обсъждано спиране на ваксинация с препарата при пациенти под 30-годишна възраст. Втората доза "АстраЗенека" у нас ще започне да се прилага максимално късно - до 84 ден след първата, т.е. към началото на май.
Желаещите да се ваксинират с този препарат ще бъдат подробно разпитвани дали употребяват хормонални контрацептиви, дали са пушачи и дали са хипертоници, а ще се следят внимателно и пациентките с наднормено тегло. Ваксинираните ще се проследяват в рамките на 2 седмици, обясни д-р Мария Попова от ИАЛ.
Към момента данните от 25 млн. поставени дози в ЕС и Великобритания са за 62 и 24 случая от двата вида нежелани лекарствени реакции, като те винаги са били след първа доза, стана ясно от изявлението след извънредното заседание.
По-рано днес комитетът по лекарствена безопасност на ЕМА потвърди положителното отношение между полза и риск от ваксината.
По-късно здравният министър Костадин Ангелов написа във Фейсбук:
"България настоява за единно решение за ваксината на Oxford-AstraZeneca. Общоевропейски подход, основаващ се на солидни научни становища на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА), е правилното решение. В интерес на всички граждани и регулатори. Тази позиция изразих по време на извънредната среща със здравните министри на страните от ЕС".