Политически консултации свързани със състава на евентуално бъдещо правителство проведоха представители на "Демократична България" и "Изправи се БГ! Ние идваме!" Борбата с корупцията, съдебната и конституционната реформа са сред приоритетите и за двете формации.
"Демократична България" поиска ГЕРБ и ДПС да бъдат отстранени от възможността да влияят върху управлението, а от "Изправи се БГ! Ние идваме" заявиха, че предложените кандидати трябва да са с авторитета на служебните министри.
Лидерът на "Демократична България" Христо Иванов обяви за абсолютен приоритет борбата с корупцията, реформата в съдебната система и изчистването на държавните структури от влиянието на ГЕРБ и ДПС:
"Това е изключително важно, защото те са носители на корупционния вирус и трябва да бъдат поставени под карантина", каза Иванов.
Той обясни, че няма да обявят подкрепа за правителство преди да са разбрали имената в него
Според двете политически сили имената в бъдещия кабинет трябва да са хора с авторитет, каквито са членовете на служебния кабинет Атанас Пеканов, Кирил Петков, Асен Василев, Николай Денков.
Председателят на парламентарната група на ИБГНИ Мая Манолова посочи:
"Посоката и стандартът, който те зададоха, трябва да бъде следван от следващите министри и на базата на този висок стандарт – висок професионализъм, почтеност и смелост, ще преценяваме и предложенията, които ще бъдат направени от "Има такъв народ".
Икономическият екип, плюс силовият екип, плюс правосъдният, плюс Пеканов", посочи конкретно Мая Манолова.
След разговорите за бъдещия кабинет лидерът на ПГ на "Демократична България" Христо Иванов заяви, че не е кандидат за главен прокурор, но беше категоричен, че времето на настоящия обвинител номер едно изтича:
"Темата вече не е дали Иван Гешев ще си тръгне. В момента темата е кой ще бъде наследникът…За нас е важно първо - програмата, второ – парламентарната конфигурация, трето – хората".
Изобщо не е ставало дума за каквато и да е форма на споразумение с "Има такъв народ", отговори Христо Иванов. Двете формации ще оформят позиция, след като видят имената в следващия кабинет. Липсата на разговор и поемане на политически ангажимент и формата на процеса с включването на ДПС оформя модела на плаващи мнозинствата, в които ДПС плува най-добре, поясни в заключение Христо Иванов.