„Фолклорът прави страната ни уникална в Европа и света“ – категоричен е младият Милен Миланов

Снимка на българска девойка в национална носия и българския флаг на преден план е носител на втора награда от конкурса „Снимка на Европа 2021“ (A snapshot of Europe 2021), организиран от Европейския парламент . Автор е 29-годишният Милен Миланов от Брезник /Западна България/, който ще получи специален медал и сертификат за участието си от европейската институция. Победител тази година е италианецът Флориан Гасер, а трето място отново е отредено на изображение от България, дело на Валентина Теревкова.
Успехът на Милен е доказателство, че пандемията може да бъде основа за позитивизъм и преосмисляне на ценностите ни. Младежът започва да снима забележителности, събития и традиционни обичаи точно когато Covid вълната завладява България в началото на 2020 година.

„Аз започнах да обикалям региона, в който живея - около Брезник, и да правя интересни фотоси, да го опознавам все повече и повече. Впоследствие се появиха много онлайн събития и конкурси, в които се включвах редовно. Участвах и в този конкурс, който се организира по повод Деня на Европа – 9 май, а фотографиите трябваше да се изпратят до31 май. Изпратих снимка, която е направена по време на традиционния граовски събор „Видовден“ в Брезник“, разказа за БНР Милен Миланов.

Видовден  в България се свързва с вярата в неизбежното наказание на прегрешилите, но традицията на неговото отбелязване е запазена предимно в западните райони - Годечко, Трънско и Брезнишко. Отбелязва се на 15 юни по нов стил или на 28 юни по стар стил. Празникът се чества и в западната ни съседка - Сърбия, най-вече в източната част на страната, включително и в Западните покрайнини, населени с етнически българи.

„Фолклорът е нещо, което прави уникална нашата страна в Европа и в света“ – категоричен е Милен, който вече е взел участие и в друго европейско предизвикателство - Международния младежки конкурс за нематериално културно наследство,организиран от Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО в Югоизточна Европа, със седалище в София. Поводът е 75 г. от създаването на ООН и 65 г. от присъединяването на България към организацията.


„Участвам с една разработка (от текст и фотографии - бел.ред.) на сурвакарската традиция в едно от населените места в община Брезник, село Садовик. Акцентирал съм върху местната сурва и нейното провеждане, като любопитното е, че в нощта на 13 срещу 14 януари сурвакарите излизат в населените места от региона, палят се ритуални огньове и се обикалят месните къщи. Сурвакарската традиция се свързва с времето на кърджалиите (част от феодалните размирици в Османската империя в края на XVIII и началото на XIX век- бел.ред.) Този ритуал възниква в стремежа хората да се предпазят от кърджалийското нашествие. Местните започнали да правят ритуални маски, дървени копанки, в последствие се използват и лица на животни. Любопитно е, че сурвакарите от района на селото не са общоприетите кукери, които гонят злите сили. Те по-скоро благославят за берекет и здраве хората, което е основната разлика“-  добавя фотографът.

А ние ще припомним, че на 2 декември 2015 г. Междуправителственият комитет за нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО включи народния празник „Сурва” от района на Перник в Представителния списък на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на човечеството.

Ако спечели конкурса, Милен Миланов ще има възможност да отиде до централата на ЮНЕСКО в Париж и така да осъществи своеобразен културен обмен.

Източник: БНР

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини