Да бъде въведен задължителен „зелен сертификат“ за всички, работещи в болниците у нас. Около това мнение са се обединили шефовете и представителите на болници от цялата страна по време на експертния съвет днес в Министерството на здравеопазването, който е във връзка с увеличаващия се брой на заболели у нас от Ковид-19 и ниските нива на ваксинация. За това дадено мнение съобщи здравният министър в служебния кабинет Стойчо Кацаров още докато срещата вървеше този следобед. „Подкрепят го и смятат, че това е абсолютно резонно“, посочи министърът.
Алтернативните предложенията за нови рестрикции, включително и това допускането до част от дейностите и обектите с обществено предназначение, включително в болничните заведения и в училищата, да става чрез представяне на сертификат за ваксиниране, за преболедуване, за изследване с бърз антигенен тест или с PCR, каквато е практиката в редица европейски държави, бяха направени от главния държавен санитарен инспектор д-р Ангел Кунчев миналия петък.
Алтернативно, Кунчев предлага, ако не се възприеме въвеждането на „зелен сертификат“, да се определят допълнителни ограничения в капацитета и прекратяване на определени дейности. Обсъдено е с болниците евентуалното стопиране на плановите операции, но медицинските експерти са били категорични, че това не трябва да се справи, отбеляза министър Кацаров.
По повод възможността да се разкриват допълнително болнични легла, представителите на срещата от всички сдружения на болничната помощ са посочили, че въпреки напрегнатата ситуация, имат капацитет и могат да осигурят допълнително нови места за болни с вируса.
Що се отнася до рестрикциите в училищната сфера здравният министър посочи, че мнението му се препокрива напълно с това на министъра на образованието Николай Денков.
По рано днес на експертната среща в МЗ министър Денков представи предложенията на Министерството на образованието за начина на регулация на присъствения учебен процес. Той посочи, че е важно да бъде намерен балансът между здравето на децата и последствията от електронното обучение.
От МОН ще подкрепят евентуално решение на Министерството на здравеопазването за въвеждане на „зелен сертификат“ включително и в сферата на образованието. Условието е обаче то да важи само за преподавателите и непедагогическия персонал и да започне да се прилага най-рано след месец. Това време ще е необходимо като още една възможност за решение за ваксинация.
От становището, подадено от МОН пред здравните експерти става ясно още, че има съгласие по предложението маските за работещите в училищата и за учениците след 5-и клас да станат задължителни.
Според становището от МОН е резонно да се преустановят масовите извънкласни дейности, както и да се премине на учене на ротационен принцип, ако заболелите в дадената община надхвърлят 500 на 100 000 души, а на ниво училище при над 20% отсъстващи ученици от училището или над 30% карантинирани паралелки. Ротацията ще ес извършва на пет дни, за да не бъдат някои ученици по-ощетени от дългото учене в онлайн среда.
Освен това спортните занимания трябва да се провеждат при възможност само на открито, ако съответната община попада в червена или тъмночервена зона. Това означава, че броят на заболелите е над 250 на 100 000 души население.
От образователното министерство са на мнение, че затварянето на училище като крайна мярка трябва да се прилага само в дадена община и то ако заболеваемостта в нея надхвърли 750 на 100 000 души население на базата на 14 дневно наблюдение.
Министър Кацаров посочи, че, за да не влияе на мнението и решенията на експертите,на днешното заседание, на голяма част от него не е присъствал.
Утре или най-късно в сряда ще стане ясна новата заповед с мерките, които ще бъдат наложени и която ще касае цялата страна, посочи здравният министър Стойчо Кацаров.
Обсъжданото налагане на допускане само със „зелен сертификат“ на работното място и в обществените сгради, както и в заведенията, кардиоложката д-р Александра Милева от Хасково подкрепя с две ръце. Тя е категорична дори, че затягането на мерките трябва да се случи за всички професии и не смята, че ще е крайно решение.
“Как тогава ние, които сме се имунизирали и сме проявили съвест, за да пазим околните, ще бъдем предпазени от неваксинираните“, казва д-р Милева. Заради ниския процент на ваксинирани у нас, според нея, в момента е необходимо да се наложат строги мерки.
„Щом не искат да се ваксинират, зеленият сертификат ще реши проблема. Ще е въпрос на избор-правиш го, ако искаш да отидеш на работа, на мач, на заведение.“
Тя съветва никой да не подценява Ковид-19 и да не разчита на леко прекарване на болестта, защото въпреки това може да е с много тежки последствия. „В практиката си наблюдавам пациенти с драматично променен параклиника след прекаран коронавирус“, казва опитната лекарка.
В същото време директорката на едно от основните училища в Хасково „Св.Климент Охридски“- Гинка Райчева смята, че ваксинацията категорично не трябва да става задължителна за тяхното съсловие.
Тя е преболедувала коронавирус още преди година, но не е доказана с PCR тест, не се е и ваксинирала заради автоимунно заболяване, съответно няма да може да си извади зелен сертификат.
"Ако в крайна сметка нещата, които днес се обсъждат, бъдат облечени в заповед, ние ще трябва да се съобразим. Но, доколкото разбирам, ще бъдат обхванати с възможности за достъп на работното място всички групи работещи в образованието-преболедувалите и ваксинираните чрез зеления сертификат и тези, които не са ваксинирани чрез честите антигенни тестове. Тези тестове обаче трябва да се осигурят безплатно, така както и ваксините са безплатни." Също като д-р Милева и училищната директорка смята обаче, че мярката като пропуск "зелен сертификат" трябва ад важи за всички, не само за определени професионални групи.
"Ние сме група, която контактува ежедневно с децата, но те пък с със своите родители, които от своя страна са представители на различни професии и контактуват с други хора на работните си места, затова недоумявам защо при мерките за въвеждане на „зелен сертификат“ за достъп на работното място, се спрягат основно лекарите и учителите. Това изискване би трябвало да бъде наложено за всички работещи у нас.“
В училището, което ръководи Гинка Райкова, ваксинирани са 30 % от всички работещи. От проучванията, направени сред родителите става ясно, че такъв е процентът ваксинирани и сред тях.
Красимира Славова
Източник: Haskovo.NET
Ем
Шампион
ФАШИСТИТЕ ТРЯБВА ДА СЕ ИЗБИВАТ
Ехо
До Кметя
Да
Haha
Да
Кметя
Haha
55555
Имитация
До Сашка Милева
Спомени
Бадема
•
До Александра Милева
123
Хах
Д-р Милева?
д-р Каравасилев
Стефан
ваксините са менте
Този доктор Каравасилев
...
Не
Истина
Ха ха
Панаетюф Теню ут Гереня
Ясно
Докторката