Образователната система събира мнението на бизнеса за това от какви кадри има нужда. Дуалното образование е приоритет на МОН и през предстоящата учебна 2022/2023 година. Темата е обсъдена по време на заседание на Комисията по заетост към Областния съвет за развитие, водена от заместник- областният управител на Хасково Виолета Желева
В момента тече срокът по получаване на предложения от представители на бизнеса, които да насочат професионалните гимназии към разкриването на нови паралелки.
Работодателите трябва да изпратят становище със своите предложения и необходимостта от кадри в съответното професионално направление, от което имат нужда до края на месец декември до РУО-Хасково или чрез училищата да бъдат препратени заявките до Инспектората.
Засега обаче в РУО-Хасково са постъпили едва няколко предложения.
От Хасковската търговско-промишлена палата са на мнение, че трябва да се организират срещи с работодатели от водещите браншове. Виолета Желева е категорична, че трябва да се водят по-мащабни информационни кампании, където да се обсъжда необходимостта от кадри в определени сектори на регионалната икономика и възможностите на училищата за разкриване на нови паралелки. Според нея е важно седмокласниците да получават по-обстойна информация за паралелките и направленията, в които могат да продължат образование. От РУО-Хасково смятат, че дуалното обучение е изключително полезно за учениците, но на територията на областта е все още на ниско равнище.
През изминалата учебна година са били утвърдени 83 паралелки в област Хасково. 52 от тях са били професионални и 31 профилирани. Към 10 септември са реализирани 76 паралелки. 46 от тях са били професионални и 30 профилирани.
моя милост
Докато работниците се задържат със заплахи от сорта " виж колко чакат на вратата за твоето място", и не се дават реални заплати, подобни насочвания и кандърми са безпредметни.
khk
Истината
Истина 2
Работодателя
ТЕРМИНАЛ 2
S.N