Предлагат смекчаване на противоепидемичните мерки у нас - от 14 на 10 да се намали карантината на заразените с коронавирус. За хората, които са били контактни пък тя да бъде 7 вместо 10 дни. Това съобщи след края на първото заседание на Националния пандемичен комитет заместник-министър доц. Георги Йорданов, който оглави новия орган.
По думите му ще се промени и режима за допуск до страната ни. "Имаме казус с българите, които караха празниците в екзотични страни - те не могат да се приберат. Има и казус с голяма група британски туристи - 1200 души, които идва у нас на ски - те трябва освен зелен сертификат трябва да имат и PCR. Великобритания е страната с най-голям брой болни от Омикрон. Трудно ще допуснем несертифицирани англичани да сеят зараза в Банско", заяви доц. Йорданов.
Той разкри също така, че България е на последно място по брой ваксинирани срещу коронавирус в ЕС. "Знаете излязоха първите преброяването - 35.7 е процентът на ваксинираните българи. Искаме да постигнем поне 60% и си поставяме задача до края на януари да ваксинираме поне 500 хиляди души", уточни той.
По думите му има добър резултат мярката на МС, с която се дават 75 лв. на пенсионерите, които се имунизират. Запитан дали ще има затягане на мерките, а не разхлабване, зам.-министър Йорданов заяви, че това ще се решава на локално ниво според броя на новите случаи. "Формулата в Италия полицай на всеки лифт обаче няма да въвеждаме", категоричен бе той.
Комитетът бе сформиран преди дни от министъра на здравеопазването проф. Асена Сербезова. Неговата задача е да анализира и координира дейностите по изпълнението и контрола на въведените в страната противоепидемични мерки.
В състава на комитета влизат представители на ръководството на здравното министерство, главният държавен здравен инспектор, представители на регионалните здравни инспекции и на спешната медицинска помощ.
България пандемия Националния пандемичен комитет коронавирус мерки Омикрон проф. Сербезова