Опасно усложнение вследствие на прекаран коронавирус са открили лекари от Клиниката по хирургия и Отделението по обща и клинична патология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Става въпрос за едновременна тромбоза на венозните и на артериалните съдове. Тя е забелязана при трима пациенти, преболедували COVID-19 месеци преди да постъпят по спешност за операция в болницата.
Първият пациент, на 78 г. , постъпва в ИСУЛ със силни болки в корема и повръщане. Той е диагностициран с остър хирургичен корем и е назначена спешна операция. По време на интервенцията става ясно, че мъжът е с перитонит на дебелото черво.
„Още по време на операцията ми направи впечатление нетипичният вид на дебелото черво, което беше напълно бяло и некръвоснабдено“, разказва д-р Димитър Пейчинов, хирург в Клиниката по хирургия на ИСУЛ.
Вторият пациент, на 63 г. и с придружаващи заболявания, e приет в Спешно отделение с болки в корема. След направени изследвания е установен увеличен размер на слезката, без мъжът да има данни за претърпяна травма в тази област. По време на спешната операция по премахване на далака, хирурзите отново се натъкват на нещо нехарактерно: тежка исхемия, бял цвят на тъканите и формиран абсцес.
Третият пациент, на 66 г. и отново с придружаващи заболявания, постъпва в спешното с данни за остро кървене от стомаха, след извършена полипектомия (отстраняване на полипи) . По време на операцията, хирурзите отново се натъкват на подобна находка: лишени от кръвоснабдяване органи и тъкани, върху които трудно се извършват манипулации.
Едновременна артериална и венозна тромбоза, както и застой в микроциркулацията, без сериозна възпалителна реакция. Това заключение прави началникът на Отделението по обща и клинична патология към ИСУЛ д-р Иван Терзиев от изпратените при него материали от пациентите. Според него увреждането на стените на артериалните и венозни съдове е в резултат на коронавируса.
От медицинската документация на пациентите става ясно още, че и тримата са прекарали COVID тежко, с дълъг престой в болница. Също така, те не са били ваксинирани.
„Подобни усложнения могат да бъдат хванати само в натоварени спешни хирургични центрове като нашия, през който годишно минават около 30 % от пациентите в столицата“, категоричен е д-р Пейчинов.
Неговият съвет към пациенти с подлежащи кардиологични заболявания, е да се ваксинират, а тези, които са пропуснали да го направят и са преболедували тежко COVID-19, редовно да си правят профилактични изследвания. Той апелира още да не се прекалява с приема на салицилати (Аспирин).
dd
Ковид