Пандемията по света: Смъртните случаи се увеличават, мерките падат

Новите случаи на КОВИД-19 по света за времето от 28 януари до 4 февруари са над 17 милиона, показват данните на Световната здравна организация.

За изминалите седем дни от миналия петък досега са установени 17 820 900 инфекции.

Починалите за същия период са 57 841 души.

Общият брой на доказаните инфекции по света от началото на пандемията е 383 509 779. Този на починалите е 5 693 824.

Поставените ваксинни дози по света са над 10 милиарда.

В седмичния си анализ на броя на новозаразените и починалите по света на седемдневна база СЗО отчете задържане на сходни равнища на новите инфекции спрямо предишния седемдневен период, но и увеличение при смъртните случаи - 9 процента.

На регионално равнище увеличение на новите случаи на заразяване се наблюдава в Западнотихоокеанския регион (37 процента), Източното Средиземноморие (24 на сто) и Европа (7 процента). Същевременно се отчита спад в Америките (20 процента) и Югоизточна Азия (8 процента), отбелязва СЗО.

Без промяна остава равнището на новите случаи в Африка.

Смъртните случаи продължават да се увеличават на седмична база в Югоизточна Азия, където повишението е сериозно - 41 процента, в Източносредиземноморския регион (32 на сто) и в Америките (16 процента). В Африка смъртността намалява със 7 процента, а в Европа и региона на Западния Пасифик тя се задържа на равнища, сходни с тези от миналата седмица, допълва СЗО.

Следват акценти от борбата с пандемията в периода 28 януари - 4 февруари по страни:

НОРВЕГИЯ

Норвегия ще се откаже от повечето ограничения, защото смята за малко вероятно продължаващото нарастване на случаите на коронавирус да застраши функционирането на здравната система, съобщи на пресконференция премиерът на Юнас Гар Стьоре.

Това означава, че на ресторантите отново ще бъде разрешено да сервират алкохол след 23 ч. и няма да е задължително да се работи от вкъщи, а сегашното ограничение в частни домове да могат да се събират не повече от десет души отпада, добави норвежкият премиер.

ЧЕХИЯ

Чехия отчете най-високата си смъртност от края на Втората световна война.

Според местната статистическа служба негативна роля за този антирекорд е изиграла и пандемията.

Същевременно хотелите повече няма да карат гостите си да удостоверяват, че са ваксинирани или преболедували, след като Върховният административен съд на Чехия отмени това изискване.

ДАНИЯ

Дания стана една от първите страни в Евросъюза, решили да се откажат от по-голямата част от наложените заради пандемията здравни мерки.

Властите там прецениха, че разпространението на варианта Омикрон не представлява заплаха за населението заради високия процент ваксинирани, поради което изискването да се показва ковид сертификат при влизане на обществени места като нощни клубове, ресторанти и кафенета отпада.

Една от най-осезаемите промени е премахването на задължителното носене на маски, включително и в градския транспорт и магазините. В здравните заведения и социалните домове те също престават да бъдат задължителни, но носенето им там остава препоръчително.

ИТАЛИЯ

Италия облекчи правилата за влизане от страни от ЕС.

От 1 февруари пътуващите от държавите членки могат да влизат на нейна територия само с ковид сертификат или удостоверение за отрицателен тест, не по-стар от 48 или 24 часа в зависимост от това дали е ПСР или антигенен. От тях ще се изисква и да попълнят формуляр, в който да посочат адрес, на който ще отседнат. Досега се изискваше задължително всеки да представя резултат от направен тест, без оглед на това дали е ваксиниран или не.

Ако обаче даденият пътник не е в състояние да покаже нито един от тези документи, ще трябва да прекара петдневна карантина.

РУСИЯ

Русия отчете негативен рекорд при новозаразните.

Само за денонощие там бях установени над 100 000 случая на коронавирус, което се случи за пръв път от началото на пандемията.

Негативният рекорд се дължи на варианта Омикрон, но въпреки това властите не възнамеряват да затягат мерките.

ИНДОНЕЗИЯ

Индонезия обяви, че от днес отваря отново за гости от чужбина остров Бали - една от водещите световни туристически дестинации.

Причината за решението е желанието на властите да съживят икономиката на острова, която пострада тежко от пандемията и ограниченията за пътуванията.

Решението също така беше взето въпреки отчитаното в последно време увеличение на новозаразените в Индонезия.

ИЗРАЕЛ

Израел отчете рекорден от януари миналата година брой на хоспитализираните пациенти с тежка форма на ковид - над 1000. Болниците там са претоварени, защото освен с коронавируса трябва да се справят и с голям наплив на пациенти, болни от грип.

Властите решиха да отменят ограниченията при посещение на обществени места като хотели, ресторанти и кина от неваксинирани и същевременно леко облекчиха режима за тестване за пътуващите в чужбина.

ФРАНЦИЯ

Франция също започна да премахва ограниченията, наложени заради разпространението на заразата, а обявената от властите цел на мярката е да направят живота на гражданите по-лек.

Носенето на маска на открито престава да бъде задължително, отменят се и ограниченията за броя на публиката на стадиони и културни събития.

Работата от разстояние става само препоръчителна, а не задължителна както беше досега. От 16 февруари след над двумесечно прекъсване ще могат да отворят и нощните заведения.

ГЕРМАНИЯ

Германия обяви, че Омикрон вълната на коронавируса е под контрол и че ако броят на новозаразените намалее към средата на месеца, през март много от здравните мерки може да отпаднат.

Същевременно обаче федералната република отчете редица негативни рекорди през последните дни.

Общият брой на доказаните инфекции от началото на пандемията премина прага от 10 милиона, само за денонощие бяха отчетени над 200 000 новозаразени, а седемдневната заболеваемост за пръв път скочи до равнището от 1227,5 заразени на 100 000 души население.

ИНДИЯ

Индия обяви, че е ваксинирала срещу ковид 75 процента от пълнолетното си население.

Страната е на второ място в света по общ брой на заразени и на трето по смъртни случаи.

Епидемичната обстановка в Индия се влоши през последните седмици заради Омикрон вълната на коронавируса, но през последните дни броят на новозаразените започна да спада.

САЩ

Американското правителство е поръчало над 100 милиона допълнителни теста за КОВИД-19 като част от плана на Белия дом за предоставяне на 500 милиона безплатни тестове. Считано от януари, правителството на САЩ разрешава на домакинствата да поръчват по четири безплатни теста от сайта COVIDTests.gov, като доставката се извършва между 7 и 12 дни след заявката.

Партидата безплатни тестове цели намаляване на недостига от ковид тестове в цялата страна, на фона на нараснало търсене по време на бързото разпространяване на варианта Омикрон.

Сухопътните войски на САЩ обявиха, че ще уволняват войниците, отказали да се ваксинират срещу COVID-19.
Американските регулатори същевременно настояват фармацевтичната компания "Пфайзер" да кандидатства за спешно получаване на разрешение за употреба на двудозовата й ваксина срещу COVID-19 за деца на възраст от 6 месеца до 5 години. Целта е да се проправи пътят към поставяне на ваксини още от края на февруари. 

Източник: Haskovo.NET

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини