Основно контролната дейност на Дирекция „Инспекция по труда“ със седалище Смолян през изминалата година беше насочена към работодателите, извършващи строителни и монтажни работи, предприятията с рискови производства и дейности, въвеждане на противоепидемичните мерки срещу разпространението на коронавирус, на предприятия, които командироват работници и служители в рамките на предоставяне на услуги в държави – членки на ЕС, кампанийни проверки на хотели и ресторанти на зимните курорти, в т.ч. и по отношение достъпа на чужденци – граждани на трети страни, до пазара на труда у нас.
През 2021 г. "Инспекция по труда" - Смолян е извършила 865 проверки, при които е констатирала общо 3557 нарушения, в т.ч. 7 неизпълнени предписания. Най-много нарушения са установени по осигуряването на здравословните и безопасни условия на труд, които са 1943. За всяко нарушение се предприемат мерки за отстраняването му и това безспорно води до подобряване на условията на труд в предприятията и на организацията по осигуряване на безопасност и здраве при работа. Резултатите от контролната дейност през отчетната година на дирекцията показват, че от проверените 514 предприятия /с повече от 1 нает/ в почти 88% от тях има органи по здраве и безопасност при работа. Разработена оценка на риска и е утвърдена програма за ограничаване и/или минимизиране на риска има в над 96% от предприятията.
Най-характерните нарушения по организацията на дейността за осигуряване на здраве и безопасност при работа, констатирани при контрола през 2021 г., са: не се определят писмено видовете обучения и инструктажи и не е изработена програма за провеждането на обучението и/или инструктажа; не се провежда обучение по безопасност и здраве при работа на лицата, които провеждат инструктажите и на длъжностните лица, които ръководят и управляват трудовия процес; липсват данни за проведени инструктажи; липсват писмени инструкции за използване на работното оборудване и не се предоставя на работещите необходимата информация за рисковете за здравето и безопасността им. Недопускането на тези нарушения е в основата на по-ефективната организация на дейността по осигуряване на здраве и безопасност при работа от една страна в предприятията, от една страна. От друга, гарантира по-добра информираност на работещите по отношение на рисковете в предприятието, въведените мерките за минимизирането им и техните права и задължения, свързани с изпълнението им. Все фактори, които са в основата на превенцията на трудовия травматизъм и опазването на живота и здравето на работещите.
Установените нарушения по трудовите правоотношения са почти 1600 и 1/3 от тях са по заплащането на труда. През предходната година от установените 86 921 лева забавени трудови възнаграждения и обезщетения в 22 предприятия след намесата на Инспекцията по труда са изплатени 80% от тях – 69 600 лв.
През 2021 г. са установени общо 53 случая на лица без сключен трудов договор или допуснати до работа преди регистриране на трудовия договор в НАП. И през 2021 г. отрасъл строителство остава най-рисков по отношение работата без писмени трудови договори. Дирекция „Инспекция по труда“ Смолян напомня на работниците, че когато се съгласяват да работят без трудов договор, те губят социални и осигурителни права. Работодателите, допуснали до работните им места работници и служители без сключен и регистриран в НАП писмен трудов договор, се санкционират с минимум 1500 лв. и подлежат на отстраняване от участие в обществени поръчки за срок от 3 години.
За 2021 г. са съставени 171 акта за установени административни нарушения на работодатели и са издадени 171 бр. наказателни постановления. Влезлите в сила са 167 бр. с обща сума на наложените имуществени санкции в размер на 152 400 лв.
От извършената контролна дейност през предходната година се установи, че независимо от въведената противоепидемична обстановка в страната през 2021 г., строително-монтажни дейности на територията на област Смолян се извършваха целогодишно и то в немалък обем. Извънредната епидемична обстановка в страната обаче сериозно повлия на зимен сезон 2021 г., който беше много кратък, работещите търговски обекти малко на брой.
През 2022 г. основните приоритети на Инспекцията по труда ще бъдат: осигуряването на здраве и безопасност при работа и законосъобразното възникване и осъществяване на трудови правоотношения при извършване на строителни и монтажни работи, както и на работодатели от икономически дейности растениевъдство и животновъдство, спазване на противоепидемичните мерки и периодичен контрол на рисковите производства и дейности.
През първите три месеца на настоящата година Дирекцията извършва засилено инспектиране на търговските обекти в зимните курорти Пампорово и Чепеларе. Основни акценти на контрола са спазване на изискванията по възникване и осъществяване на
трудовите правоотношения, на работното време и почивките, по заплащането на труда, по осигуряване на минималните изисквания за здраве и безопасност при работа, както и дали са въведени противоепидемични мерки.
За повишаване информираността на работодатели и работещи относно техните права и задължения при възникването и изпълнението на трудовите правоотношения Инспекцията по труда разработи информационни материали с основни акценти от трудовото законодателство по различни теми. Ръководствата и видеата са публикувани на сайта на Агенцията.