Едва 1500 души биха могли да се укрият в Кърджали при евентуална внезапна въздушна атака.Колко обаче биха оцелели при ядрен удар никой не се наема да прогнозира.Бившите бомбоубежища,наричани сега колективни средства за защита на територията на региона са едва 19,от които 16 в Кърджали.В училищата т.нар.Противовъздишни укрития отдавна са преустроени в столове или складове.В блоковете те доскоро изглеждаха като обществени нужници.
Съществуването на старите Противовъздушни укрития бе регламентирано със Закона за устройство на територията,който предвиди съдбата им.Те на практика бяха изоставени .В момента колективните средства за защита са под контрола на Пожарната. Те ежемесечно се проверяват са в сравнително добро състояние.По закон бившите Противовъздишни укрития не са задължителни.Училищата например имат планове за евакуация,но те предвиждат само извеждане на децата извън сградата.
В действие е единна спасителна система,която координира усилията на община,Пожарна,МВР,ЦСМП,БЧК.
По официални данни 3000 са местата в бомбоубежищата в областта, 16 са скривалищата в Кърджали. Общо т.нар. колективни средства за защита на територията на областта са 19. Те служат за убежище при ядрена, химическа атака или нападение с конвенционални заряди . 13 от тях са собственост на Министерството на вътрешните работи, а останалите на други организации. Според съществуващата нормативна уредба,именно Пожарната се грижи за изправността на колективните средства за защита. Освен в Кърджали, бомбоубежища има в Момчилград-2 и в Ардино -1. Според състоянието си те са в четири категории от много добро до задоволително. Те събират от 150 до 250 души.
Веднъж на 6 месеца задължително в тях се провеждат практически занятия, като се проверява състоянието на изходи, входове, ел.инсталации,оборудване.
Броят на бомбоубежитата значително намаля в последните две десетилетия. Преди под всеки блок във кв.”Възрожденци” имаше такива. Днес Законът за устройство на територията не изисква задължително изграждане на колективни средства за защита под новите кооперации.
Пожарната няма правомощия за контрол за жилищните обекти.
Георги Кулов