Поредното отлагане на Плана за възстановяване - коментари от кулоарите

Депутати от управляващата коалиция и от опозицията коментираха в кулоарите на Народното събрание поредното отлагане на одобрението на Плана за възстановяване и устойчивост.

Вчера Европейската комисия (ЕК) съобщи, че удължава с още един месец - до 15 април, срока за оценка на българския план за икономическо възстановяване. В отговор на въпрос на пресконференция, говорител на Комисията поясни, че решението за нова отсрочка се взима със споделеното разбиране, че е в общ интерес оценката да приключи възможно най-бързо и преди изтичането на удължения срок.

Настимир Ананиев от "Продължаваме Промяната" (ПП) коментира пред журналисти в парламента, че Планът за възстановяване е трябвало да бъде внесен от ГЕРБ, но те нямали смелост и не го внесли. Ние решихме да наложим свои политики в самия план, каза депутатът от ПП. "Добрата новина е, че всичко, което зависи от правителството, е свършено и топката е в Брюксел в момента. Очакваме до седмица посещение на Урсула фон дер Лайен в България, където се надяваме да бъде оповестено подписването и неговото приемане", допълни Ананиев. 

Томислав Дончев, ГЕРБ-СДС, посочи че в края на мандата кабинетът "Борисов 3" е оставил напълно разработен, с висока степен на съгласуваност с ЕК план. "Тогава всички политически сили – "Демократична България", левицата, г-жа Манолова, "Има такъв народ", казаха че имат по-добри алтернативни планове и че този план е безобразен, защото в него има "само кражби и асфалт", което беше сигурен индикатор, че никой не го е чел, защото в него няма никакъв асфалт, нито кражби. И аз, бидейки съвсем толерантен, казах че като някой има по-добър план и очевидно идва с претенцията да управлява държавата, по-добре да внесе неговия", обясни Дончев. Той отбеляза, че от една година планът, разработен от неговия екип, се преработва и доработва и остава на 80 процента същият.  

Според Дончев, основната причина за забавянето на плана, е амбицията да бъдат вкарвани нови и нови, интересни за управляващите, проекти. Той отбеляза, че ако бъде изпълнена амбицията на поредната версия на плана, ние ще бъдем държавата с най-голямата мощност от батерии не в региона, а в света. "Ние ще бъдем не батерията на Балканите, ще бъдем батерията на света", заяви Томислав Дончев. Той отбеляза, че различни, "ужасно богати" държави експериментират с далеч по-малки мащаби. Дончев прогнозира, че България има шанс да има одобрен план, заедно със споразумение за партньорство, с оперативните програми и с Програмата за развитие на селските региони, около средата на тази година, а парите ще стигнат до българските местни власти и бизнес около началото на 2023 г.
 
Йордан Цонев от ДПС коментира, че "Планът можеше и трябваше да бъде внесен още миналата година и тогава щяхме да имаме и авансова сума, и одобрени действия". Той изрази съжаление, че управляващите не са го внесли, защото според него, трябвало някои проекти да бъдат подготвени. По думите му това са проекти на Прокопиев. "Например за батериите, за фотосоларите, например изключването на водорода", уточни Цонев. "Щяхме да имаме план, ако не беше този лобизъм в полза на бизнеса на този човек", коментира депутатът от ДПС. Според него ние сами си отлагаме плана. Първо го забавихме, за да направим въпросните проекти и второ, вкарваме проекти, които не отговарят, смята Цонев. "Например батериите не отговарят на изискванията за Плана за възстановяване и сега се опитваме да напаснем всичко. Това е цялата работа и от ЕК ни казват "Не" учтиво. И вчера какво чухме - Урсула ми каза да туитна, че вървим с перфектна скорост. Чудесна скорост, повече от перфектна е, свръхзвукова", коментира Йордан Цонев. 

От левицата отказаха да коментират темата. В отговор на въпрос защо се отлага планът, заместник-председателят на парламентарната група (ПГ) "БСП за България" Филип Попов каза: "Питайте министър-председателя, няма какво да коментирам".   

Ивайло Мирчев от "Демократична България" обясни забавянето на Плана за възстановяване с включването в него на доста нови идеи. Така че, по думите му е съвсем нормално да има малко отлагане, за да може всички идеи и всички проекти да бъдат в синхрон с ЕК. Няма изненада и няма сензация в това, част от проектите са доста авангардни и има нужда от малко повече разговори с ЕК, но това не означава, че по някакъв начин планът се е провалил, каза Мирчев. Според него по-важно е да има качествени проекти, вместо да обслужат някои олигарси. Той отбеляза, че нашата страна не е единствената, чийто план все още не е одобрен и посочи Швеция като друга такава държава.
Мирчев даде пример, че проектът с батериите е доста авангарден за Европейския съюз, на стойност 1,3 млрд. лева. Идеята е в част от подстанциите на Електроенергийния системен оператор да бъдат поставени батерии, това "ще обере" пиковото потребление, посочи той. Депутатът обясни, че батериите се зареждат от излишъка, когато енергията е по-евтина. По думите му, "това бърка в здравето на някои хора със сериозни интереси в енергетика", които са свикнали техните централи да обслужват тези пикови моменти. В отговор на въпрос Мирчев обясни, че батериите ще работят не пет, а минимум осем години и инвестицията в тях ще се възвърне много бързо.

В отговор на журналистически въпрос относно отлагането на одобрението на плана, председателят на ПГ на "Възраждане" Костадин Костадинов коментира, че това е оценка на качеството и тази оценка очевидно не е добра. Не стига, че закъсня, не стига, че върху него се упражняваха три правителства, а на всичкото отгоре не е и добре направен, каза той.

Източник: БТА

Видеа по темата

Коментари в сайта

Още новини

Случаен виц

Последни новини