Финансовата тревожност не е потвърдена като диагноза, но някои терапевти използват термина, за да обяснят състояние, което за съжаление се наблюдава при все по-голяма част от глобалното население. А именно - нервността и притеснението, които често изпитваме, щом се замислим за бюджета си. Специалистите обаче дават полезни съвети как може да преодолеем страховете си и да подсигурим финансовата си стабилност. Насоките са три и приложими при всички ни.
Времето е пари, но на първо време - да научим повече за парите
Да се образоваме финансово от все по-ранна възраст може и да ни се натъртва особено много, но истината е, че този метод не би ни бил съвсем ефективен. Главно защото пренасищането с куп нова информация, която все още нямаме основата да обработим, единствено би отключило още една допълнителна вълна на тревожност.
Затова вместо да се опитваме да научим всичко пропуснато за една нощ, като преди изпит, много по-добре е да подходим стъпка по стъпка. Като за начало може да се фокусираме върху темата за бюджет. И чак след като усвоим тези нови знания, да продължим нататък. Например с инвестиране и фондове.
Страхът си има име
Важно е да насочим вниманието си и към вътрешните си усещания и чувства. Да назовем страха си с името му. Да признаем на самите себе си какво точно ни тревожи. Дали ни е трудно да управляваме ежедневния си бюджет или пък по-скоро ни притесняват фактори, които са по-напред в бъдещето. Те може да са свързани с пенсионирането или плановете ни за инвестиране.
Веднъж обаче щом изречем гласно от какво се страхуваме, ще си дадем ясна представа какво разклаща финансовата ни стабилност и сами ще се насочим към решението на проблема.
Професионалисти на помощ
В случай обаче че самостоятелното справяне с бюджетните ни затруднения и тревоги не ни удовлетворява, успокояващо е да знаем, че винаги и за всичко има професионалисти. Можем да запишем например допълнителни курсове по финанси. С нови знания по темата бихме били много по уверени при вземането на решения.
Или пък ако проблемът ни е по-скоро свързан с психологическата ни настройка, откровен разговор с близък или посещение при терапевт, определено биха успокоили тревожното ни съзнание, пише Self Magazine.