Парадоксът на Ферми поставя пред нас един доста озадачаващ въпрос – ако хората не са специални и съществуват и други цивилизации из космическото пространство, защо все още не сме открили нито една от тях? Нов научен труд дава доста дързък отговор. Дори и да съществуват десетки хиляди цивилизации, те трябва да успеят да оцелеят хиляди години, за да имат възможността да установят контакт с друга.
В своя нов научен труд изследователите Уенджи Сонг и Хе Гао изчисляват броя на комуникиращите извънземни интелигентни цивилизации (CETI) с помощта на два параметъра – вероятността за появата на живот на скалист свят, както и в кой етап от еволюцията на звездата в системата би се появил той.
Двамата изследователи създават общо девет сценария, при които CETI са или рядкост, или често срещани. Ако са рядкост (от порядъка на 110 в целия Млечен път), то една комуникираща цивилизация ще трябва да успее да оцелее 400 000 години, преди да получи сигнал от друга. Във възможно най-добрия сценарий – с около 43 0000 CETI – ще бъдат нужни най-малко 2000 години, за да може една комуникираща цивилизация да получи първото си „Здравей!“.
„Вероятно причината, поради която не сме получили сигнал, е защото не сме съществували достатъчно дълго. Някои обаче казват, че животът на една цивилизация се самоограничава (това е т.нар. аргумент на Страшния съд) вследствие на редица потенциални смущения – например проблеми с популацията, ядрено унищожение, внезапна промяна на климата, междузвездни комети, екологични промени и т.н. – пишат авторите. – Ако аргументът на Страшния съд е верен, то преди да изчезнат (в някои по-песимистични сценарии), хората вероятно никога няма да получат сигнал от друга комуникираща цивилизация.“.
През последните години вероятностните подходи към парадокса на Ферми станаха особено популярни . Според тях начинът, по който търсим други цивилизации, е крайно ограничен и може и да остане такъв занапред. В края на краищата, ако някой се опитва да ни открие, то той трябва да се намира в изключително малък регион в космическото пространство, за да може да засече някои от земните сигнали. На фона на това екипът признава, че съществуват огромна степен на несигурност в техния вероятностен подход. Ето защо не е изключено да осъществим контакт с извънземна цивилизация и по-рано.
„Не се знае със сигурност на каква част от скалистите планети може да възникне живот, а процесът, при който животът еволюира до CETI и може да изпраща забележими сигнали в космоса, е изключително непредсказуем“, обясняват авторите.
Тази непредсказуемост обаче работи и в двете посоки – може би просто CETI цивилизациите са съвсем малко. Може би просто не искат да си говорят с нас. А може би хипотезата за тъмната гора всъщност е вярна.
Изследването е публикувано в The Astrophysical Journal.