И четирите научни инструмента на космическия телескоп Джеймс Уеб на НАСА са постигнали "перфектно подравняване" преди официалния дебют на телескопа това лято, казаха служители на проекта в телеконференция за медиите в понеделник (9 май).
"Радвам се да съобщя, че подравняването на телескопа е завършено с производителност, дори по-добра, отколкото очаквахме", каза Майкъл МакЕлуейн, учен по проекта за космически телескоп Джеймс Уеб в Центъра за космически полети Годард на НАСА в Мериленд, цитиран от CBS News. "По принцип постигнахме перфектно подравняване на телескопа. Няма настройка на оптиката на телескопа, която би довела до подобрения в нашето научно представяне."
За да илюстрира готовността на телескопа, НАСА сподели тийзър изображение, направено от MIRI - средно инфрачервения инструмент на Webb. Новото изображение показва сравнение на наблюденията на близка галактика, направени от Webb, спрямо наблюденията на същата галактика, направени преди това от вече пенсионирания космически телескоп Spitzer на НАСА.
Докато изображението на Spitzer показва замъглени седем или повече близки звезди, разположени в Големия Магеланов облак (сателитна галактика, която обикаля около Млечния път), изображението на Webb на същия регион улавя звездите на преден план с остри детайли, компенсирани от мъхести облаци от междузвезден газ и стотици фонови звезди и галактики, заснети в това, което НАСА нарича "безпрецедентни детайли".
Телескопът Webb очаква окончателно калибриране на инструмента, преди официално да започне да изучава далечни звезди по-късно това лято, съобщи НАСА. През юли телескопът ще сподели първия си набор от научни изображения, насочени към галактики и обекти, които "открояват всички научни теми на Webb... от ранната вселена до галактиките във времето, до жизнения цикъл на звездите и до други светове", каза Клаус Понтопидан, учен по проекта Webb в Научния институт за космически телескоп в Балтимор, по време на брифинга.
НАСА изстреля телескопа Webb на стойност 10 милиарда долара на 25 декември 2021 г., изпращайки го на 1,5 милиона километра до крайната му позиция в небето. Телескопът се състои от 18 шестоъгълни огледални сегмента, събрани заедно в едно голямо златно огледало с размер 6,4 м. Дизайнът позволява огледалната система на телескопа да бъде сгъната вътре в ракетата при изстрелването - за разлика от предшественика му, космическия телескоп Хъбъл, който има само едно основно огледало с размери около 2,4 м в диаметър..
Учените прогнозират, че Webb ще може да изобразява отдалечени обекти до 100 пъти по-бледи, от тези, които може да види космическият телескоп Хъбъл. Телескопът е проектиран да наблюдава слабата светлина на най-ранните звезди във Вселената, датиращи от преди около 13,8 милиарда години - само милиони години след Големия взрив.