Цена от 3.74 лв. за кубик вода с ДДС, като комплексна услуга - питейна, отвеждане и пречистване за тази година, предлага "ВиК" - Смолян за тази година в актуализирания си бизнес план, който обхваща периода 2022-2026 година. Той беше обсъден днес на заседание на Общинския съвет в Смолян.
Пред съветниците управителят на дружеството инж. Георги Василев представи мотивите за поскъпването. "ВиК" е търговско дружество и не получава подпомагане от държавата. В същото време, при цена от 2.59 за кубик, разходите са нараснали и вече работим на загуба. 2.7 пъти е по-висока цената на електроенергията, за май и юни не сме получавали компенсация за ел.енергията, 37% е увеличението на горивата, над 50 на сто са поскъпнали материалите. Трябва да се увеличат и трудовите възнаграждения, защото сега средната работна заплата е малко над 1000 лева и има текучество", каза Василев. Допълнително натоварване е
изпълнението на водния цикъл в Смолян, за който "ВиК" има съфинансиране и е теглило кредит, който ще започне да се изплаща от май 2023 г., погасяването е в рамките на 700 хил. лв. годишна вноска. Това, според Василев, налага нови цени на услугите и то в цялата област. В бизнес плана има и инвестиционна програма, в която 1 034 хил. лева са предвидени само за община Смолян. Цените на услугите са за цялата област, като нарастването за 2022 година е с 1.15 лв. за град Смолян и 60 ст. за селата в общината. Крайната обща цена на услугата с ДДС е 3.74 лв. за кубик, но само за 2022 г. В следващите се предвижда поетапно поскъпване, като в 2026 г. цената ще достигне 5.65 лв. за кубик.
Съветниците бурно дебатираха представения бизнес план. Според Стоян Иванов, който до 2020-та е бил контрольор във "ВиК", поисканото увеличение е прекалено, така приходите на дружеството за година ще бъдат увеличени с 3 милиона лева на година, а в следващите години и повече, което според него не е необходимо и натоварва хората.
Съветникът Салих Аршински също беше против предлаганото увеличение. Според него, в бизнес плана е включен водния цикъл на Смолян, който ще трябва да плащат жителите на цялата област. "Моята позиция винаги е била една и съща. Водният цикъл плаче за г-жа Кьовеши, изпълнението, разпределението е за европейската прокуратура. Ако намерите един човек, който каже, че му харесва, ми се обадете. Ние не можем да го спрем това нещо, но поне да не ставаме съучастници!", призова Аршински.
Димитър Кръстанов заяви, че ще подкрепи бизнес плана, защото става въпрос за основни структури, които трябва да се поддържат.
Екатерина Гаджева също заяви открито, че е "за" и се обоснова, че става въпрос за държавна политика относно водния сектор.
В крайна сметка при гласуването Общинският съвет не прие решение. 9 от общинските съветници гласуваха "за", 2-ма "против" и 6 се въздържаха.
Бизнес планът на "ВиК" трябва да бъде съгласуван и одобрен от общото събрание на "ВиК" асоциацията в Смолян, а крайното решение за цената на водата в Смолянска област ще има КЕВР.