Темата за поправките в Изборния кодекс коментираха социологът Елена Дариева и политологът Любомир Стефанов в предаването „Твоят ден“ по NOVA NEWS.
Стефанов каза, че няма да има съдържателен опит за съставяне на правителство, иначе депутатите нямаше да са толкова интензивни промените в Изборния кодекс. Той бе категоричен, че машините стават принтери. По негови думи новият механизъм на гласуване отваря възможност за хаос и манипулиране. Проблемът е, че политиците не слушат експертите, каза той.
Стефанов заяви, че няма емпирични данни, които да докажат необходимостта от връщането на бюлетината като равнопоставена на машинното гласуване. „Проблемът не във фалшифицирането на бюлетините, а в сбърканите протоколи. Преброяването се извършва от хора, които нямат нужната подготовка и знания. Попълването на протоколите е сложно“, обясни той.
Дариева каза, че последният път при смесеното гласуване е имало „неприятни гледки“ и че тази година можем да очакваме същото. Тя е на мнение, че за да има кабинет, трябва да има обединяване около градивни политики между първите две партии, а агресивното им противостоене показа, че това е не само невъзможно, но и нежелано. Според нея шансовете за кабинет за пренебрежимо малки, всички се готвят за избори, затова и толкова интензивно се работи за промените в Изборния кодекс
Политологът каза, че няма логика в решението президента да насрочи изборите през март, а не през януари или февруари. „Това е допълнително разиграване на срокове“, каза той. Стефанов бе категоричен, че настоящият парламент няма да излъчи изпълнителна власт. Той заяви, че избирателната активност на следващите избори няма да стане по-висока.
Социологът каза, че протестът срещу хартиената бюлетина показва, че все пак в България има останала гражданска енергия. „Гражданското общество все още има съпротивителни сили“, поясни тя.