Държавата да поеме оперативен контрол над рафинерията "Лукойл Нефтохим" призова ДБ

С декларация парламентарната група (ПГ) на "Демократична България" призова за подкрепа на законопроект, който да позволи държавата да поеме оперативен контрол над рафинерията "Лукойл Нефтохим" в Бургас.

Декларацията представи Ивайло Мирчев, непосредствено след като от "Възраждане", също с декларация, настояха за свикване на Консултативен съвет за национална сигурност при президента за енергийната сигурност на страната.

Преди това от ПГ на ДПС предложиха и впоследствие оттеглиха от дневния ред за тази седмица Законопроект за контрол за прилагане на дерогацията за закупуването, вноса или трансфера на суров нефт. Зам.-председателят на ПГ Йордан Цонев обясни, че е по-добре този законопроект да бъде обсъждан заедно със законодателното предложение на "Демократична България". 

Ивайло Мирчев заяви, че България трябва да се държи като достойна страна, особено в условия на война и отбеляза като "недопустимо" една частна компания да упражнява натиск над българското правителство и да заплашва, че ще затвори мощностите си и няма да има горива в страната. "А най-недопустимо е българското правителство да се поддава на този натиск и да излиза на съвместна пресконференция с тази компания", коментира депутатът.  

Той съобщи, че именно затова от ДБ предлагат и са внесли законодателно предложение, което позволява да се поеме оперативен контрол над рафинерията в Бургас. Това означава въвеждане на особен търговски управител в "Лукойл Нефтохим", с което ще могат да бъдат защитени интересите на страната. Правителството тогава ще има възможност, когато под една или друга форма има злоупотреба с монополно положение или пък са застрашени интересите, или определени икономически отрасли на страната, правителството ще може да назначи този особен търговски управител, който да поеме управлението на рафинерията, обясни Мирчев. По думите му това ще доведе до три важни ползи за страната, сред които визира спад в цените на горивата, внасяне на данъци от "Лукойл" и връщане на нефтения терминал в Росенец. Мирчев подчерта, че загубите от разликата в цената на продаваните горива у нас и закупувания по-евтин сорт петрол от рафинерията в "Лукойл" по най-консервативни оценки възлизат в размер на 250 млн.лв. 

Това не е екстравагантна практика, отбеляза Мирчев. В декларацията си той изтъкна, че става въпрос за енергийната сигурност на България и даде примери с Италия и Германия, където са били предприети същите стъпки. 

"ДБ призовава всички политически сили да ни подкрепите, тъй като това ще бъде важен лакмус и по отношение на Шенген. С това законодателно предложение ние защитаваме националния интерес, защитаваме националното си достойнство и е време да отвоюваме тази българска територия, която се е превърнала в путински анклав", заяви Мирчев. 

Източник: БТА

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини